2017 Yolunda Altın Piyasasını Neler Bekliyor?

0
165 views
2017 Yolunda Altın Piyasasını Neler Bekliyor?

Yeni yıla girmeye sayılı günler kala, altın alacaklar ya da bozduracaklar için altının değer hacminin nasıl bir yönelim izleyeceği büyük bir merak konusu olmakta. İşte son gelişmeler!

Dünyanın dört bir tarafında işlem gören altın piyasası, pozitif ya da negatif yönlü olay ve durumlardan direk etkilenebilmektedir. Küresel ekonominin 2016 yılı içerisinde oldukça fazla gelişme yaşadığı da bir gerçektir. 2016 yılı başından özellikle son aylara doğru yaşanan siyasal, politik ve ekonomik gelişmelerdeki çeşitli gerilimler, döviz kurlarını da aynı oranda etkilemiştir. İngiltere’nin Brexit kararı ile Avrupa Birliği (AB) sisteminden çıkma kararı alması dolayısı ile altın %19 oranında değer kazanmıştı. Bunun dışında; FED’in Aralık ayında işleme soktuğu faiz arttırma politikası ya da Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçim sonuçları ve hatta yurt içinde yaşanan siyasi / politik gelişmeler altın piyasasını doğrudan etkilemiştir.

TUİK Kasım ayında külçe altının reel bazda %3,8 oranında bir artış gösterdiğini açıklamıştı. Yıllık durum değerlendirmesinde de altının, yatırımcılarına Yİ – ÜFE ve TÜFE bazında en fazla reel getiri kazandırdığı görülmüştü. Fakat yıl sonuna gelindiğinde, bankalardaki altın hesaplarında %30’un üzerinde bir azalma olduğu da dikkatleri çekmektedir. Bu durumun bir sebebinin, altının gram fiyatındaki yükseliş olduğunu söylemek mümkündür. Gram altının artışında ise dolar–Türk lirası artışı ve ONS bazında altının yükselişi önemli belirleyicilerden olmuştur.

2017 Altın Tahminleri

2017 yılındaki altın piyasası ile ilgili tahminlere bakıldığında, gözler FED’in 14 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştireceği görüşmeye ve burada alınacak karara çevriliyor. Çarşamba günü gerçekleştirilecek bu görüşme sonrası altın piyasası ilgili daha net okumalar yapmak mümkün olacaktır. Faizlere yönelik alınacak kararlara göre piyasanın doğrudan etkilenileceği düşünülüyor. FED faiz artışına yönelirse, Türkiye için olumsuz sonuçlar oluşabilir. Lakin faiz artışının ilerleyişini yavaş tutarsa, netice Türk lirası açısından daha sevindirici olabilir.

ONS’de en ağır düşüşün gerçekleştiği haftayı geride bırakmak üzereyiz. FED’in 2017 yılına yönelik faiz beklentileri henüz fiyatlara yansımış durumda değil. Açıklamalara bağlı olarak altın fiyatlarında sert bir yükseliş yahut düşüş yaşanabilir. 14 Aralık tarihini bekleyip göreceğiz.

Bir Cevap Yazın