Altın Fiyatlarında Konsolidasyon Yaşanmasının Nedeni

0
305 views
Altın Fiyatlarında Konsolidasyon Yaşanmasının Nedeni
Altın Fiyatlarında Konsolidasyon Yaşanmasının Nedeni

Global risklerden etkilenen altın geçtiğimiz hafta içerisinde Amerika, İngiltere ve Avrupa Birliği gibi süper ekonomik güçlerden gelen kötü veriler ile kazançlarını tarihi seviyelere çıkarttı. 1250$ seviyelerindeki güçlü direncinde aşılmasıyla, 1300$ seviyesine çok yaklaşan altın önümüzdeki hafta kazançlarını sürdürecek mi hep birlikte göreceğiz.

 

Altın bir süredir 1220-1260 bandı arasında, bağlantılı olduğu küresel ekonomi verileri ve gelişmelerden etkilenerek hareket etmekteydi. Özellikle Fed açıklamaları karşısında keskin hareketler gösteren altın, son FOMC toplantısı sonrası faiz arttırımı kararında bir değişiklik olmayınca kazançlarını arttırmaya başlamıştı. Bu veri sonrası düşmeye başlayan dolar endeksi karşısında yatırımcıların güvenli yatırım araçlarını tercih etmesi güvenli liman olarak bilinen hem altına hem Japon yenine yaradı. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’ndeki kötü ekonomik koşullarının kayda değer bir toparlanma belirtisi göstermemesi, pound bölgesindeki Brexit öncesi dikkatle izlenen enflasyon ve büyüme verilerinin istenen boyutlara ulaşamaması ve bu sıralar eski sıcaklığını korumasa bile önde gelen ekonomistler tarafından her açıklamada bahsedilen küresel ekonomik ve siyasi riskler altın fiyatları başta olmak üzere yatırımcıların altını tercih etmelerine gerekli ortamı sağlamıştır. Ekonomilerdeki toparlanmaların ve büyük ekonomilerde beklentilerden yüksek karlar açıklayan uluslararası şirketlerin içinde bulunduğu borsaların yükselmesi karşısında altın fiyatlarının kayıplarının sınırlı derecede kalması ve risk iştahının yüksek olduğu zamanlarda edindiği kayıplarını da kolayca geri alarak konsolidasyonu sağlaması bu duruma açıklık kazandırmaktadır.

 

Bu hafta Amerika ve Avrupa bölgesinde çok yoğun veri akışlarını takip ediyor olacağız. Amerika bölgesinden gelecek olan istihdam verileri ve ortalama saatlik kazançlar verisi enflasyondaki toparlanmanın boyutunu göstereceği için direkt olarak faiz kararına etkisinin olma olasılığı çok yüksektir. Avrupa Bölgesi’nde ise Draghi’den gelecek olan açıklamalar parasal genişlemenin boyutu hakkında küresel ekonomiye yön verecek düzeyde olacaktır.

 

Sonuç olarak geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeler ile güç kazanan altın, konsolidasyon ortamından karla ayrılıp kazançlarını 1300$ seviyesine kadar gelmeyi başarmış olsa bile bu hafta gerçekleşecek veriler ışığında altının gücünün ne düzeyde olacağı yakından takip edilecektir. Amerika’dan gelecek olan ekstra olumlu veriler ise altın fiyatlarının yükselmesi sonrasında güçlü satış baskısı yaratabilecekken, yatırımcılara satış fırsatları doğurabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikFaiz İndiriminin Piyasalara Yansıması
Sonraki İçerikPetrol Fiyatlarındaki Son Durum
16 Aralık 1988 İzmit doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık mezunuyum. Kocaeli Üniversitesi Görsel Tasarım ve Reklamcılık bölümünde yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Dünya tribün kültürü özel ilgi alanımdır.

Bir Cevap Yazın