Altın Fiyatlarında Yeni Dönem Beklentisi

0
353 views
Altın Fiyatlarında Yeni Dönem Beklentisi
Altın Fiyatlarında Yeni Dönem Beklentisi

Altın Fiyatlarında Yeni Dönem Beklentisi

Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama % 0,58 oranında değer kaybına uğradı. Euro/Türk Lirası paritesinde ise bu hafta % 0,69’lık bir artış söz konusu. Dolardaki istikrasızlık ve değer kaybı ise altın yatırımcılarına yaradı. Dalgalanmayla birlikte 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı piyasalara % 2,21 olarak yansıdı.

 

 

Altın Yatırımcısını Sevindirdi

Amerika Birleşik Devletlerinde beklentilerin altında seyreden büyüme rakamları sonrası dolar endeksinde gerileme devam ediyor. Altının ONS fiyatı doların değer kaybından destek bularak 11 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.281 dolar seviyesine çıktı.

 

 

Kapalıçarşı’da Hareketlilik

İstanbul Kapalıçarşı’da 115,00 liradan alınan 24 ayar külçe altının gramı 115,26 liradan; 743,00 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 762,00 liradan; 102,68 liradan alınan 22 ayar bileziğin gramı 103,79 liradan; 743,10 liradan alınan lira (tam) altın 769,29 liradan; 362,71 liradan alınan yarım altın 372,13 liradan; 180,15 liradan alınan çeyrek altın ise 186,06 liradan satılıyor.

 

 

7 Haftanın En Yüksek Seviyesi

ABD Merkez Bankası (FED) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) piyasaları ciddi oranda etkiledi. ABD ve Japonya Merkez Bankalarının faiz politikalarında değişikliğe gitmemesi dolar endeksinin gerilemeye devam etmesine neden oldu. İki ülkenin pozisyonunda stabil kalmasının ardından dolar/yen paritesi son 1,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Buna bağlı olarak dolarda düşüş, altın fiyatlarında ise yükseliş trendi devam ediyor. Bir önceki günü 114,55 lira seviyesinde tamamlayan altının gram fiyatı bugün 115,90 liraya yükseldi. Son 7 haftanın en yüksek bandında seyreden altın fiyatları en son 22 Mart’ta 193 liraya yükselerek rekor kırmıştı.

 

 

Euro/Dolar Paritesinde Yükseliş

Avrupa ekonomisinin en önemli oyuncularından biri olan Almanya’dan açıklanan enflasyon rakamları % 0,2 civarında beklentilerin altında kaldı. Avrupa Bölgesi tarafında bir diğer önemli gelişme ise İngiltere’den açıklanan 1. çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) verisinin beklentilerin üzerinde artması. Artışın etkisiyle borsalarda kısmi bir yükseliş görülürken, avro/dolar paritesi, hafta başından beri izlenen yükseliş trendini sürdürmeye devam etti.

 

 

Altın Fiyatlarındaki Dalgalanma

Amerika Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan açıklamaların altın fiyatlarına doğrudan etki ettiğinden bahsedilebilir. Dolardaki değer kaybı Euro’nun ve altının yükselmesine aracılık ediyor. Amerika Merkez Bankası’nın faiz ve para politikalarında yeni bir değişikliğe gitmemesi ve bu tutumuna devam etmesi kısa vadede altın fiyatlarının yükselişine devam edeceği anlamına geliyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikPetrol Fiyatlarındaki Son Durum
Sonraki İçerikSterlin’in Yen Karşısında Değer Kaybetmesi
Yenilik avcısı. Teknoloji, fotoğraf ve seyahatsever. Y kuşağı mensubu bir İletişim Bilimleri Fakültesi mezunu. Finans ve bankacılık sektörlerinin önde gelen pek çok markası için içerik pazarlama stratejisi geliştirdi.

Bir Cevap Yazın