Altın Fiyatlarındaki Hareketlilik Fiyatlara Nasıl Yansıdı?

0
64 views
Altın Fiyatlarındaki Hareketlilik Fiyatlara Nasıl Yansıdı?

Son günlerde oldukça hareketli günler yaşayan altın piyasası, sabah saatlerinde yükseliş ve akşam saatlerindeki düşüş ile dengeye kavuştu. Çeyrek altın fiyatı dün akşam saatlerinde 218TL’yi buldu.

Son 15 gündür özellikle sabah saatlerinde hareketlenerek yükselişe geçen altın fiyatları akşam saatlerinde eski haline dönüyor. Gram altın fiyatı şu an için 132 TL civarında seyrederken gün içinde yaşanacak gelişmelere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 217 ila 220 TL arasında gidip gelen çeyrek altın fiyatı ise piyasalardaki hareketlenmelerden en çok etkilenen ürünler arasında sayılabilir.

Altının Gram Fiyatı 133 TL’yi Gördü

 

Altının Gram Fiyatı 133 TL’yi Gördü

Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı günü %0,53 oranında azalışla kapatırken, Cumhuriyet altını 887 TL’den alıcı buldu. Dolar kurunda yaşanan dalgalanmadan nasibini alan altın fiyatları günlük bazda %1,1 ve haftalık bazda da %1,6 değer kazanarak geçen haftayı tamamladı. Altının ons fiyatı dolar endeksiyle beraber yükseliş gösterirken, gün içinde yaşanan gelişmeler ile kapanışta beklenen seviyeye geriledi.

İtalya’da yapılan referandum sonucunda ‘’ HAYIR ‘’ çıkması ile birlikte yaşanan gelişmeler ve İtalya Başbakanının istifa edeceğini duyurması küresel piyasalarda altının dolar gibi yükselişe geçmesine neden olmuştu. Ancak yaşanan gelişmeler sonrasında altında piyasalarda görülen hareketlilik yerini durağanlığa çevirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka yaptığı çağrı karşılık buldu. Evinde Dolar birikimi yapanların bozdurarak altına ve TL’ye yatırım yapmasını söyleyen Erdoğan, piyasalardaki güçlü markalardan da destek olarak TL’nin ivme kazanmasını sağladı. Kuyumculara giderek daha çok Cumhuriyet, gram altın ve çeyreğe yönelen vatandaş fiyatlar üzerinde yaşanan değişikliklerde de etkili oldu.

ABD Merkez Bankası’nın ( FED ) bu ay faiz artırımına kesin gözle bakılırken küresel piyasalardaki altın fiyatlarında da sert düşüşler yaşanmıştı.

ABD Merkez Bankası’nın ( FED ) bu ay faiz artırımına kesin gözle bakılırken küresel piyasalardaki altın fiyatlarında da sert düşüşler yaşanmıştı. Bu durum özellikle yurt içinde satılan altının gramını olumsuz yönde etkilerken yatırımcının da değer kaybetmesine neden oldu. Altında yaşanan gelişmelerin sadece ülkemizde yaşanan istikrar ile doğru orantılı olmaması gün içinde yaşanan dalgalanmaların en önemli sebepleri arasında sayılabilir. Tüm yaşananlara karşılık altın her zamanki gibi yatırımcısını memnun etmeye devam ettireceğe benziyor.

Bir Cevap Yazın