Altın ile Enflasyon Arasındaki İlişki

0
238 views
Altın ile Enflasyon Arasındaki İlişki

Tüketici enflasyonu geçtiğimiz seneyi % 8.8 oranında tamamlamıştı. 2016 yılının ilk çeyreğini ise düşüş ile tamamladı. Mart ayında ise tüketici fiyatları ortalama olarak sabit kalırken, buna karşılık yıllık enflasyon son 7 ayın en düşük seviyesi olan % 7.5 seviyesine indi. 2015 yılının son çeyreğinden, 2016 yılının ilk çeyreğinin sonuna doğru gelinen noktadaki 1.3 puanlık düşüşü olumlu değerlendirebiliriz. Enflasyon verilerinin detaylarına baktığımızda ise 1.3 puanlık düşüşün büyük bir kısmının gıda ve alkolsüz içecekler grubunda, küçük bir kısmının ise metal grubunda yaşandığını gözlemliyoruz.

 

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarındaki bu düşüş ivmesinin dünyada var olan trendin Türkiye’ye gecikmiş bir yansıması olarak görülebilir. Ancak diğer grupta yer alan yansımanın ise kısa sürede hissedildiğini görüyoruz. Buna ek olarak; IMF tarafından derlenmiş olan gıda fiyatlarının uluslararası seyrine baktığımızda ise son bir yılda ortalama olarak % 10’luk bir düşüş gerçekleştiğini görüyoruz.

 

Bu noktadan hareketle hem hane halkını hem de yatırımcıyı ilgilendiren altının enflasyonla olan ilişkisini biraz daha irdelemek lazım.

 

Bildiğiniz üzere 2010 yılında küresel finans çevreleri sakince toparlanmasını sürdürürken altın fiyatları da toparlanmanın etkisi ile yükselen ivmesini kaybetmeye başlamıştı. Ancak tekrardan bugüne geldiğimizde ise piyasalarda konuşulan artık son 10 yılın zirvelerine çıkan altın için mevcut dönem içerisinde acele kararlar almamak gerek. Krizin kahini NourielRoubini’nin şirketi Roubini Global Economics (RGE) yayınladığı raporda altın konusunda temkinli hareket edilmesi noktasında uyarılarda bulundu. Roubini Global Economics’den yapılan açıklamada ilerleyen ekonomik senaryoda altında ekstra bir hareket beklemediklerini, yükselişte son noktaya gelen metalde yukarı yönlü hareket kabiliyetinin kalmadığı belirtildi. Euro bölgesi borç sorununa da yer verilen açıklamada kriz bulutlarının havada gezindiği vurgusu yapıldı. Bu dönemde altında kısa bir süre artış gözlenebileceği ama uzun olmayacağı belirtilirken, yatırımcı tavsiyelerinden altını çıkarttıkları açıklandı.

PAYLAŞ
Önceki İçerikForex Altın Yatırımı
Sonraki İçerikAltındaki Dalgalanma Trendi
Marmara Üniversitesi Ekonomi mezunu. “Altın mı almalıyım? Yoksa dövize mi yatırım yapmalıyım?” Karar veremiyorsan, takipte kal. Bu yazılar senin için, senin karar vermene yardımcı olması için!

Bir Cevap Yazın