Altın Yatırımcısına Tavsiyeler

0
92 views
Altın Yatırımcısına Tavsiyeler

Forbes Dergisi tarafından verilen tavsiyeler ile altın yatırımcılarının piyasaya bakış açısı üzerinde yenilikler sağlanabilir.

Altına yatırım yapmanın farklı yöntemleri kullanılarak kısa vadede yeterli birikim yapılabilir. Özellikle ülkemizde değer gören altın piyasalarında en sık kullanılan yatırım kanalları arasında,

  • Kuyumcudan alışveriş yapmak,
  • Vadeli altın sözleşmelerine dâhil olmak,
  • İnternetten altın almak,
  • Bankalarda altın hesabı açtırmak ve
  • Forex piyasası üzerinden altına yatırım yapmak yer almaktadır.

Altın Yatırımcısına Tavsiye

Altın paralar; özellikle küçük çaplı yatırımcılar için iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Çeyrek, yarım, tam ve gram altın çeşitleri ile piyasalarda kolay bir şekilde tedarik edilebilen değerli metali alacakların yeniden satış imkânlarına göre tercih de bulunması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Altın sertifikaları; hırsızlık olaylarından korkan ancak fiziki olarak yatırım yapmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Elde fiziki altın olmadan da altına yatırım yapmak isteyenlerin tercihlerini oluşturmaktadır. Sertifikalar bankalar tarafından satılmakta ve yine satılana kadar bankalarda saklanmaktadır. Güvenli saklama işlemi için yatırımcıdan işlem bedeline ek olarak sigorta ve saklama bedeli de talep edilmektedir.

Vadeli piyasalarda altın yatırımı; vadeli piyasalarda altına yatırım yapmak her zaman için kolay bir seçenek olarak görülmemektedir. Sadece finans deneyimi olan yatırımcıların fiyatı önceden belirlenmemiş olarak alım yapması anlamına gelen vadeli piyasalar, borsa işlemleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu işlem için belli bir pay ödemesi yapılmaktadır.

Altın madeni şirketlerinin hisseleri; az riskli işlemler gerçekleştirmek isteyenler için önerilen bu sistem, yatırımcıların sadece altın fiyatları hakkında bilgi sahibi olması bu seçenek için yeterli değildir. Piyasalarda dolaşan yönetim, araştırma ve enerji maliyetleri hakkında da bilgi sahibi olmak sürecin daha iyi yönetilmesine imkân tanıyacaktır.

Altın yatırım fonları; yatırımcılar için iyi bir seçenek olan yatırım fonları, belirli bir vade şartı olmadan da alınıp satılabilmektedir. Bu seçenek yatırımcıların ilave maliyetler ile karşılaşmasına da engel olmaktadır.

Altın ortak yatırım fonları; farklı yatırımcılardan alınan paraların yöneticiler tarafından ortak bir havuza atılarak değerlendirildiği sistemdir. Değerli metal ile çeşitlilik kazanan fonlar, profesyoneller tarafından değerlendirilmektedir. Bu seçenek en güvenilir altın yatırımı olarak değerlendirilmektedir.

Bir Cevap Yazın