Altın Yükselişinde Satış Baskısı

0
399 views
Altın Yükselişinde Satış Baskısı
Altın Yükselişinde Satış Baskısı

Yatırımcı tarafından güvenli liman olarak görülen sarı maden yani altın, yatırımcının piyasalarda gördüğü riske, siyasi durumlara ve jeopolitik durumlara göre yönünü belirler. Bunun nedeni ise, belirsizlik olduğunda yatırımcının altına yönelmesidir. Bu durumun sonucunda, belirsizlik ons fiyatı üzerinde yukarı yöne bir etki yapmaktadır.

 

Altın, geçtiğimiz hafta yoğun alış dalgasıyla birlikte 1250 $ seviyesini aşarak, haftayı 1245-1255 $ aralığında seyrederek geçirdi. Petrol fiyatlarının, Doha Toplantısı’nda anlaşma çıkmaması sebebiyle belirsizliğini koruması ise EMTİA fiyatlarındaki toparlanmayı desteklemiştir. Altının yükselişinde sadece petrol fiyatları değil, FED başkanlarından gelen güvercin temalı açıklamalarda altının yükseliş dalgasına güç kazandırmıştır. Hafta içerisinde pozitif havanın 1260 $ üzerinde yer alan güçlü trend çizgisinin kırılamaması, altının üzerindeki satış baskısını arttırarak, haftanın son günü 1229 $ seviyelerine kadar düşmesine sebebiyet vermiştir. Bu seviyelerde gerçekleşecek kapanışların altında daha derine inen düşüşler göstermesi beklenebilirken, global ekonomi belirsizliğinin artması altını tekrar üst seviyelere çıkartabilir.

 

Risk iştahının yükselmesi, dünya borsalarının genelinde alış dalgasını arttırmıştır. Avrupa’da borsaların güçlü dirençleri kırması, Birleşik Devletler’de kar dönemine giren şirketlerin beklentilerden yüksek gelen bilançoları, Amerikan borsalarında kademeleri yükseltmiştir. Doha Toplantısı’nın ardından anlaşma sağlanamaması, petrol fiyatları üzerinde bir satış baskısı yaratsa da hafta sonlarına doğru Mayıs ayı içerisinde planlanan yeni bir OPEC ( Petrol Üreticileri Birliği ) toplantısı ihtimali, petrol fiyatlarının 45$ seviyelerine çıkmasında etkili olmuştur. Global ekonomideki borsaların artışının yanında, petrol fiyatlarındaki bu pozitif hava, altın fiyatlarında satış baskısı yaratmıştır. Küresel olarak yatırımcıların takındığı rahat politika ile birlikte altın üzerinde de pozitif bir hava oluşsa bile, bu satış baskısı güçlü trendin kırılamaması sebebiyle etkisini arttırıp fiyatın aşağı doğru çekilmesini etkilemiştir.

 

Genel olarak bakıldığında risk iştahının rüzgarını arkasına alan küresel piyasalar, altının yeniden yükselişini geciktirebilir. Altın fiyatlarının 1229 $ seviyelerinin üzerinde kalması daha aşağıda oluşacak fiyatlanmaları kısa vadede güçleştirse bile Japonya ve Avrupa bölgesinde parasal genişlemeyi arkasına alıp FED’den gelebilecek faiz artışının ileri bir tarihe ötelenmesi durumu, altına bu seviyelerin üzerinde bir alan kazandırabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikForex Piyasasına Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikBitcoin Dosyası: Bitcoin Zinciri nedir?
16 Aralık 1988 İzmit doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık mezunuyum. Kocaeli Üniversitesi Görsel Tasarım ve Reklamcılık bölümünde yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Dünya tribün kültürü özel ilgi alanımdır.

Bir Cevap Yazın