Altında Yaşanan Yükseliş Sekteye Uğradı

0
28 views
Altında Yaşanan Yükseliş Sekteye Uğradı

Son 1 yılın en kötü haftasını geçiren altın fiyatları, her geçen gün düşmeye devam ediyor. Dalgalanma yaşayan piyasalarda düşüşü ile dikkat çeken altın fiyatları yatırımcısını üzdü.

ABD hisse senetlerinin yükselmesinin yarattığı etki altının değer kaybetmesine neden oldu. Bu şekilde son bir yılın değerleri dikkate alındığında altının düşüşü dikkatlerden kaçmadı. Petrolde yaşanan kaybın 5.haftasına girilmesi 2015 yılından bu yana yaşanan en ciddi sorun olarak göze çarpıyor. Spor piyasada işlem gören altın %0,5 gerilerken 1,165.27 dolardan işlem gördü. Analistler, altının piyasalarda yaşanan ve üst üste gelen kötü haberlerin etkisinde kalarak beklenen düşüşü gösterdiği yönünde fikir bildiriyor.Yükselen faizler, tahvil faizleri ve dolar fiyatları altının düşmesine neden olurken gram altındaki düşüş yatırımcılar için hayal kırıklığı oldu.

Yükselen Dolar Değeri Altında Engellenemeyen Düşüşe Neden Oldu

Yatırımcısına faiz getirisi sağlamayan altına sahip olmanın maliyeti her geçen gün bir öncekinden daha fazla oluyor. 2017 yılında göreve başlayacak olan ABD Başkanı Trump’ın kararlarının piyasalar üzerinde ne tür etkiler göstereceği bilinmezken genel kanı negatif sürecin hayli uzun süreceği yönünde. 2017’nin son 3 aylık bölümünde tırmanışa geçeceği beklenen değerli metal; özellikle Asyalı tüketicilerin artan talebi sebebiyle değer kazanacak. Hazırlanan raporda sayısız belirsizliğin piyasalar üzerindeki etkilerinin önceden hesaplanamayacak şekilde değişebileceğine dikkat çekildi.

Avrupa’da yaşanan seçimlerdeki olumsuzluklar; İtalya bankacılık sisteminin piyasalarda oluşturabileceği riskler ve Amerika ile Çin arasındaki ticari sorunlar gelecek yılın ekonomisine damga vuracak başlıklar arasında değerlendirilebilir. Son 2 gündür düşüş izleyerek dalgalanmaya devam eden altında son fiyatlar şu şekilde güncellendi. Çeyrek altının 214 ve 212 TL’ye kadar inmesinin ardından günü 215 TL ile kapatması hafta sonu yaşanacakların da habercisi olarak görüldü.

Altının gram fiyatının yatay bir seyir göstermesi yaşanan düşüşün etkisi ile birlikte piyasalarda yaşanan hareketliliğe de etki etti. Altının gram fiyatında yaşanan düşüklüğün temel nedeni olarak doların yükselişi etkili olsa da bugün gelen haberler piyasaların toparlanma süreci içine girdiğini gösteriyor. Son derece zor günlerin geçtiği 2016 yılı belli sektörler için hasarsız kapanmış gibi görünse de gelecek yılın bu yıldan daha zor olacağı herkes tarafından biliniyor.

Bir Cevap Yazın