Altındaki Dalgalanma Trendi

0
403 views
Altındaki Dalgalanma Trendi
Altındaki Dalgalanma Trendi

Altın son 7 ayın en yüksek rakamlarına ulaşmış durumda. Fed’in belli başlı kırılım noktalarında aldığı kararlara paralel önce düşmüş sonra yükselmiş ve ardından tekrar ivme kazanarak tekrardan düşüş ivmesi içerisine girmişti. Ancak peşi sıra gelen gevşeme adımları altını tekrardan hareketlendirdi ve bu yönde seyretmeye devam ederken dalgalanmalar yaşanacak gibi görünüyor.

Peki ama pek çok yatırımcı ve hatta hane halkı tarafından güvenli liman olarak görülen altını nasıl bir süreç bekliyor? Altın son 7 ayın en yüksek rakamlarında seyretmeye devam edecek mi? Yoksa farklı bir senaryo mu izleniyor olacak?

Bu hafta özelinde değerlendirdiğimizde gram altının alış fiyatı ve satış fiyatı 114 seviyelerinde seyrettiğini söyleyebiliriz. Haftayı ise %0,17’lik düşüş ile kapattığını gördük. Hafta boyunca ciddi dalgalanmaların olduğunu gözlemlediğimiz altının risklerle paralellik gösterdiğini belirtmek gerek. Piyasalarda global çapta risklerin artmasına bağlı olarak bu dalgalanmaların kısa vadede devam etmesini öngörüyoruz.

Melbourne’de Peak Asset Management LLC icra direktörü NivDagan: “Bir süredir Merkez Bankasının tükenmişliğini izliyoruz.” şeklinde bir yorumda bulunurken, ekleme yaparak “Kesinlikle riskten kaçınma senaryosuna doğru hareket ediyoruz ve kaliteye doğru güçlü bir kaçış var. Küresel çapta merkez bankasının hamlelerine rağmen ekonomide büyümeyi sağlamayacağı ve teşvik etmeyeceği düşüncesi yatırımcı tarafında hakim olan kanı. Bu noktada temkinli ve gergin bir durum söz konusu.” şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi % 1 yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi ise % 0.8 düştü.

Standard & Poor’s (S&P) 500 Endeksi, New York’ta saat 12:45 itibariyle % 0.4 yükseldi.

Avrupa da ise, Stoxx Europe 600 Endeksi % 1.2 yükseldi. Avrupa hisse senetleri, bankacılık sektörü hisse senetlerinin yardımıyla Mart ayının en düşük seviyelerinden yükseldi.

Batı Teksas petrolü, % 6.7 yükselerek varil başına 39.74 dolar seviyesine tırmandı.

Haftalık kazancına hazırlanan spot altın ise, dalgalanmaların ardından hafta başındaki seviyelerine yakın bir noktadan kapanış yaptı.

Bu verilerin ışığında altındaki dalgalanmaların devam edeceğini ancak piyasaların ve alınacak kararların ardından yükseliş ivmesi mi yoksa daha normal seviyelere inip inmeyeceğini önümüzdeki haftalarda görüyor olacağız.

Bir Cevap Yazın