Altının Cari Açıkla Olan İlişkisi

0
276 views
Altının Cari Açıkla Olan İlişkisi
Altının Cari Açıkla Olan İlişkisi

Altın fiyatları ile ilgili dalgalı seyir kaldığı yerden devam ediyor. Geçen haftadan bu yana anlamlı bir fark oluşmadığını belirtmek gerek. Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 113,38 lira oldu. Yatırımcı için büyük öneme sahip olan altın fiyatlarına kısaca bir göz atalım.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasında (KMTP) altının kilogramı 113.800 liraya geriledi. İstanbul Kapalıçarşı’da altın fiyatları bugün düşüşle başladı. Genel görünüme bakacak olursak haftayı da bu şekilde kapatacağını söyleyebiliriz.

24 Ayar Külçe Altının gramı 113,30 liradan alınıyor ve 113,38 liradan satılıyor. 104,14 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 104,23 lira oldu. Altının ons fiyatında 1.233 doların üzerinde kalındığı sürece, 1.233 dolar direncinin gündeme gelebileceği net bir şekilde ifade ediliyor.

Cari açık noktasından olaya bakarak kısa vadede altının ne gibi hareketler gösterebileceğini öngörebiliriz. Ödemeler dengesi verilerine göre Şubat ayında cari açık beklentilerin epey altında, 1,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Beklentiler 2,5 milyar dolar civarında bir açıktı. Geçen yılın aynı ayında cari açık 3,3 milyar dolar olmuştu. Bu azalmayla da on iki aylık birikimli cari açık 30,5 milyar dolara indi. Bu rakam iki sene önce, 2013’ün sonunda 63,6 milyar dolar seviyesinde idi. GSYH oranı olarak da cari açık yüzde 4,5’in altında yer alıyor. Cari açığın son iki yılda düşüşünün gerisindeki en önemli faktör gerileyen petrol, enerji ve emtia fiyatlarının olduğunu söylemek gerek.

Diğer taraftan hem turizm sektöründe görülen problemler hem de Rusya ile oluşan siyasi gerilim neticesinde ihracatın olumsuz etkilenmesi cari açık üzerinde fazla etkili olmamış gibi duruyor. Ancak oluşan bu gerilimin piyasaları özellikle döviz ve altın noktasında dalgalanmalara neden olduğunu söyleyebiliriz. Şubat ayında geçen yıl net 723 milyon dolar olan hizmet gelirleri, bu yılın aynı ayında 495 milyon dolara gerilemiş. Ancak toplam ticaret dengesiyle karşılaştırıldığında bu rakamlar çok ciddi etkisi olacak boyutta değil.

Altın fiyatları doların değer kazanması ve Asya’da borsaların yükselmesiyle beraber dalgalı seyrine devam ederek haftayı ufak kayıplarla kapatacak gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikPetrol Yatırımı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikPiyasalarda Olup Bitenlere Dair Notlar
Marmara Üniversitesi Ekonomi mezunu. “Altın mı almalıyım? Yoksa dövize mi yatırım yapmalıyım?” Karar veremiyorsan, takipte kal. Bu yazılar senin için, senin karar vermene yardımcı olması için!

Bir Cevap Yazın