Altının Yükselişi Hızlanacak Mı?

0
263 views
Altının Yükselişi Hızlanacak Mı?
Altının Yükselişi Hızlanacak Mı?

Altın, yatırımcının güvenli limanı olarak görülebilir. Dünyayı etkileyen jeopolitik olaylar piyasaları da etkilemektedir. Böyle durumlarda yatırıcımlar riskin çok fazla olduğunu görür ve hisse senedi, vadeli işlemler, foreks piyasasından uzak durup altına yatırım yapmayı seçerler. Yatırım kararsızlığına düşüldüğünde yatırımcı altına yönelir. Altının denklemini kurduğumuzda; belirsizlik arttığında altının ons fiyatı artmakta, belirsizlik azaldığında altının ons fiyatı azalmaktadır. Altın belirsizlik ile doğru orantılı bir yapıdadır. Vix(korku) endeksi ile ters orantılı bir yapıdadır. Bu durumdan altının belirsizlik sevdiği verisine ulaşabiliriz.

Uzun süredir kötü gelen Çin ekonomik verileri, Ortadoğu ve Avrupa’da yaşanan terör olayları ve FED Başkanı Yellenin son toplantılarında genel olarak takındığı güvercin tavrı sebebiyle güç kazanan altın, 1260 dolar seviyelerine kadar çıkmıştır. Ancak Çin’den gelen ihracat ve ithalat verilerindeki düzelme altın üzerinde satış baskısı yaratmıştır. Bu baskı ile birlikte altın kayıp vermeye başlamıştır. Bu baskı karşısında kazandıklarını geri veren altın düşmeye başlamıştır. Amerikan yıllık perakende satışları ve üretici fiyat endeksi datalarının kötü gelmesi ile düşüşünü yavaşlatmıştır. Bu durumun etkeni ise; faiz artışı için sağlıklı bir ekonomi ve tam istihdam ortamı yaratmaya çalışan Amerikan ekonomisidir. Bu durum altın düşüşünün hız kaybetmesine sebep olmaktadır. Genel olarak bakıldığında; FED’in uyguladığı para politikasına yönelik belirsizliklerin aşağı yönlü baskısı altında kararsız seyir izleyen altın fiyatları, FED yetkililerinden genel açıklamalara ilişkin fiyatlamaların yanı sıra Asya gelişmelerinin etkisiyle yön bulmuştur. FED yetkililerinin açıklamalarından çıkan karışık sinyaller altına destek verse de Çin’den gelen dış ticaret verilerinin piyasadaki olumlu etkisi risk iştahının artmasıyla kar realizasyonlarına sebep olup yeniden altın üzerinde satış baskısı yapmaya sebep olmuştur.

Tüm bunların ışığında; toparlanma gösteren Çin ekonomisi ve güçlü dolar, altın üzerindeki baskıyı arttırmaya devam edecektir. Ancak Avrupa Birliği’nin Brexit sorunu ve yaşanan terör olaylarının kötü rüzgârından pozitif ayrışan altın, toparlanmaya başlayan iki büyük ekonomi karşısındaki kayıplarını yerine koyma şansını bulmaktadır.

Yukarıda bahsedilen durumlardan yola çıkarak gidişata genel olarak bakıldığında; Çin ekonomisinin toparlanması ve haziran ayında gerçekleşme ihtimali olan FED faiz artışının karşısında altının yükselişi yavaşlamaya hatta Vix(korku) endeksi referansıyla yükselen risk iştahı göz önüne alarak altın fiyatlarının 1200 doların altına sarkmasına sebebiyet vereceğini söyleyebiliriz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDoların Yönü Belli Oldu Mu?
Sonraki İçerikBorsada Nasıl Yatırım Yapılır?
16 Aralık 1988 İzmit doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık mezunuyum. Kocaeli Üniversitesi Görsel Tasarım ve Reklamcılık bölümünde yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Dünya tribün kültürü özel ilgi alanımdır.

Bir Cevap Yazın