Çeyrek Altın Haftayı Nasıl Kapattı?

0
49 views
23 Aralık Cuma günü, altının piyasaları nasıl kapattığı herkes tarafından merak ediliyor. Haftanın son günü perşembeye göre düşüş gösteren külçe altının gramı Kapalıçarşı’da günü 128,20 liradan tamamladı.

Haftayı 211 lirayla kapatan çeyrek altın, gün içinde 219 liraya kadar yükseldi. Cumhuriyet altını 858 liradan alıcı bulurken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise bir gün önceki rakamını değiştirmeden 128,20 liradan işlem gördü.

Haftaya yükselişle başlamış olan altının gram fiyatı, 128 liralara gelerek orada dengede kaldı. Altının ons fiyatıysa ABD Merkez Bankasının faiz artırım kararıyla düşüşe geçti.

Çeyrek altın; Türkiye’de en çok tercih edilen yatırım aracı olarak görülen çeyrek altın 1,75 grama denktir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altın ise 1,60 grama denktir ve 24 ayardır. İşçilik ve kâr payı ile satılan ürün, her yerde farklı fiyatlardan alıcı bulabilir.

Altında ayar; ülkeler arası piyasalarda farklılıklar gösterir. İç piyasada müşteriler ile buluşan mücevherler 22, 18 ve 14 ayar altın alaşımlarından imal edilir. Altında ayar, bir gram alaşım içinde bulunan altın miktarını gösterir. 24 ayar olarak geçen model saf altındır.

Yarım altın; 22 ayardır ve 3,50 gramdan oluşur. Has altından yapılan yarım altının karşılığı ise 3,21 gramdır.

Tam altın; diğer ismiyle Ziynet altın olarak anılır. 22 ayardır ve 7,00 gramdır. Has altından yapılan tam altın ise 6,42 gramdır.

Ata Cumhuriyet Altını; 22 ayardır ve 7,20 gramdır. Has altından yapılan karşılığı ise 6,60 gramdır.

Zaman içinde aşınmayan, oksitlenmeyen ve değerini kaybetmeyen altın, bu nedenle binlerce yıldır yatırım aracı olarak kullanılır. Mevcut birikimi olanlar için altın kendini koruyan bir yapıdadır. Bir gram altını olan kişinin 5 yıl sonraki altını yine bir gramdır. Malvarlığını artırmadığı gibi, kısa vadede beklenen değeri de kazandırmaz.

Altın enflasyona karşı koruma sağladığı için farklı yöntemler kullanılarak güvenilir bir yatırım aracı haline gelir. Fiziki altın yatırımı yapılabileceği gibi bankalarda da altın yatırımı yapılabilir. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan altın yatırımları ise güvenlik açısından tercih edilebilir.

Bir Cevap Yazın