Döviz ve Altında Son Durum

0
264 views

Dövizin küresel çaptaki hareketliliğinden etkilenmemek ve bu durumda bilgi sahibi olmamak mümkün değildir. Kur değerlerindeki değişikliklerle birlikte, altın ve döviz dengesinde orta çapta farklılıklar yaşanmaya başlanmıştır. Döviz ve altında son durum incelendiğinde bu değişikliklerden en kazançlı çıkanın Dolar olduğunun anlaşılması sağlanmıştır. Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerin oldukça büyük etkiyle karşı karşıya kalmasına neden olan Dolardaki ani artış, gelişmekte olan onlarca ülkenin farklı bir stratejiyle yol haritası belirlemesinde önemi role sahiptir. Türkiye’de döviz kurları açısından her türlü değişim kısa bir süre zarfında tamamlanmış ve makro ekonominin zarar görmemesi açısından çalışmalar başlatılmıştır.

Yatırım İçin Altın Alınmalı mı?

Ülkenin genel ekonomisinin zarar görmemesi ve her türlü ithalat-ihracat işlemlerinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için politikalar oluşturulmaya devam ediyor. 2016 yılı içerisinde son derece değişken ve ne olacağı pek anlaşılamayan düzeni nedeniyle Dolar, geçmiş yıllardakine oranla en fazla kazandıran yatırım olmuştur. Dolar alınmalı mı? Türkiye’nin para birimlerine yönelen ve birbirinden farklı para birimlerinde yatırım yapmak isteyen milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan yapısı, bölgedeki döviz dengesini de ani değişikliklere uğratabiliyor. Doların çok kısa bir süre içerisinde %17 oranında değer artışı göstermesiyle birlikte, yatırımcısı oldukça başarılı bir işleme imza atmış gibi görünmektedir. Dolar’da ve Euro’da yaşanan artış, altına yansıyarak fiyatı oldukça yukarı çekmiştir. Bundan dolayı an itibariyle yatırım yapmak yerine, piyasaların bir süreliğine durulmasını ve düşüşe geçmesini beklemek daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Günümüzde En Kârlı Yatırım Nedir?

Sürekli olarak değişen ekonomi seviyeleri; ülkelerin ve bölgelerin izlemesi gereken politikalarda ufak ve büyük çaplı yeniliklere yol açabiliyor. Genel anlamda bakıldığında Türk Lirası’nın değer kaybı yaşaması; borsaya ve diğer alanlara yönelmeyi daha zor bir hale getirmiştir. Değerinin katlanacağı düşünülen yatırım alanlarından bir tanesi olan borsa, dövize göre daha dengesiz bir tavırda ilerleme kaydediyor. Bundan dolayı Dolar, Euro veya altın alırken gireceğiniz risk, birikiminizi borsaya yatırırken gireceğiniz riskten daha alt seviyelerde olacaktır.

Bir Cevap Yazın