FED Açıklamalarından Sonra Altın Piyasasında Yaşananlar

0
45 views
FED Açıklamalarından Sonra Altın Piyasasında Yaşananlar

Altın, FED açıklamalarından sonra 10 ayın en düşük seviyelerine indi. Beklenenden daha ağır bir şekilde gelen kararlar altın piyasalarının dalgalanmasına neden oldu.

FED’in beklenenden daha hızlı bir şekilde faiz artışına gideceğini açıklaması altın fiyatlarının 10 ayın en düşük seviyelerine gerilemesini sağladı. Yatırımcıların altın destekli fonlardan hızlı bir şekilde çıkması sürecin negatife dönmesine neden oldu.

Altın, Londra borsalarında da %1,1 oranında değer kaybına uğradı. Borçlanma maliyetlerinin artacağının öngörümü üzerine politikacılar 2017 yılındaki faiz artışları ile ilgili bütçelerinde revizyona gittiler.

Değerli metal olan altın piyasası, ABD faizinin son hali ve güçlenen dolar kurundan olumsuz etkilenmeyi sürdürdü. Ocak ayında görevi devralacak olan yeni başka Donald Trump’ın ekonomiyi desteklemek için her türlü girişimde bulunacağına dair beklentiler harcamaların artacağına işaret ediyor. Bu durum ABD hisse senetlerinin rekor seviyelere yükselmesine neden olurken, altın destekli ETF fonlarından çıkışlar da hız gösterdi. Bu fonlar 2013 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi. Piyasaların yılsonunun yaklaşması ile birlikte büyük bir baskı altına girmesi, ETF fonlarının da hızlı bir şekilde bozulmasının devamlılığını sağlıyor.

Spor altın %1 oranında düşerek ons başına 1,131.34 doları gördü. 2016 yılının Şubat ayından itibaren en düşük seviyesini gören altın, yatırımcısının kazancının bu yıl %6,6 oranında daralmasına neden oldu. Borçlanma maliyetlerinin yükselmesi anlamına gelen faiz artışı, altının cazibesini yitirmesine neden oluyor.

Piyasalarda yaşanan gelişmeler, altın madenciliği yapan şirketlerin borsadaki hisse senetlerinin de sert satışlar yaşamasını sağladı. Dünyanın takip ettiği Güney Afrika’nın Johannesburg piyasasında, FTSE/JSE Afrika Altın Madencilik Endeksi 2016 yılının başından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Altının yanı sıra gümüşte de % 2,7 düşüş yaşandı. Ons başına 16,3839 dolara kadar gerileyen gümüşü düşüş oranlarında %0,9 ile platin takip etti. İstanbul altın borsası 1993 yılından beri işlem görüyor. Piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan etkilenen altın borsası, zorlu bir yılı geride bırakmaya hazırlanırken 2017’nin ilk günlerinde yaşanacaklar da merakla bekleniyor. Donald Trump’ın finans sektörü üzerinde nasıl bir etki göstereceği de tüm dünya tarafından takip ediliyor.

Bir Cevap Yazın