Kapalıçarşı Dövizini Bozduranların Altın Talebini Karşılamaya Çalışıyor

0
39 views
Kapalıçarşı Dövizini Bozduranların Altın Talebini Karşılamaya Çalışıyor

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler, çarşı yönetimi ve esnafının son günlerde yaşadığı yoğunluğa dikkat çekti. Kurda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle dövizini bozdurarak altına yatırımı yapmak isteyenlerin sayısının %30 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Yaşanan mevcut siyasi olumsuzluklara ve terör saldırılarına rağmen Kapalıçarşı esnafı ve yönetimi olarak her türlü olumsuzluğun üstesinden gelmek için büyük bir özveri ile çalışmalarına devam ettiklerini belirten Kökler, dimdik ayakta durduklarını belirtti.

Türkiye’nin Her Yerinden Müşteri Kabul Eden Çarşı

Türkiye’den hatta dünyanın farklı noktalarından ticaret yapmak için Kapalıçarşı’yı seçen müşterilerin verilen hizmetten memnun kaldığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı, mevcut kiraların sadece AVM’ler ile sınırlı kalmadan çarşılarında da Türk Lirasına dönmesi için mal sahiplerine gerekli tavsiyelerde bulunduklarını da belirtti. Ticaretin eski canlılığına dönmesi için bunun bir mecburiyet olduğunun da altını çizen yetkili; çoklu mülkiyet yapısının hâkim olduğu çarşıda sadece tavsiye kararı alabileceklerini sözlerine ekledi.

Kiraların dolardan Türk Lirasına çevrilmesinin yanı sıra indirilmesi yönünde de girişimde olduklarını belirten Kökler, bu konuda herhangi bir yaptırımları olmamasından yakındı.

Kapalıçarşı Hakkında Rakamlar

Çarşıda 2 bin 500 dükkân bulunuyor. Bunların yaklaşık olarak yarısı kirada. Yönetim kurulunun çağrısı ile kira sözleşmesini Türk Lirasına çevirenlerin sayısı ise %25 civarında. Kiralarda indirime gidenlerin oranı da aynı. Çağrının çok yeni yapılmasına karşılık cevabın bu kadar hızlı olması ise son derece sevindirici. Mevcut durgunluğa bir çare olarak düşünülebilen kira indirimi esnafın kafasının da rahatlamasını sağlayacak bir gelişme olarak görülebilir.

Altın piyasasının kalbinin attığı yer olarak bilinen Kapalıçarşı, Cumhurbaşkanının yaptığı çağrıya karşılık vermek isteyip de dövizini bozdurmak isteyenlerin akınına uğramış durumda. İstanbul’un her ilçesinden ve Anadolu’nun farklı köşelerinden buraya gelen vatandaşlar bozdurdukları dövizi altına yatırıyor. Parasını bozduranların yaklaşık olarak %80’i altın almayı tercih ederken kalan %20’lik kısım ise Türk Lirasında kalmayı tercih ediyor. Altın talebinin artması ile birlikte hareketli saatlerin yaşandığı Kapalıçarşı’da gün içinde yaşanan gelişmelerin fiyatlara olan yansıması da hızlı bir şekilde hayata geçiriliyor.

Bir Cevap Yazın