Kıymetli Madenler Nelerdir?

0
340 views
Kıymetli Madenler Nelerdir?
Kıymetli Madenler Nelerdir?

Finans dünyası oldukça renkli ve ilgi çekici konuları da yatırım anlamında değerlendirirken, yatırım yapmak isteyen kimseler de söz konusu alanlardaki tüm kavramları ve kalemleri en iyi şekilde bilmelidirler. Bu noktada kıymetli madenler de devreye girmektedir. Çünkü kıymetli madenler üzerine pek çok yatırım yapılabilir ve bu doğrultudaki yatırım enstrümanları değerlendirilebilir. Öncelikli olarak bilinmesi gereken temel kıymetli madenler ise sırası ile burada açıklanmaktadır…

 

Kıymetli Madenler

Günümüzde ticareti yapılan değerli ürünlerin genel ismi kıymetli madenler olarak geçer. Elbette ki toplumda ilk olarak akla gelen isim altındır. Gerek geçmişten günümüze taşıdığı potansiyel, gerek oldukça geniş kitlelerce yatırım enstrümanı olarak yıllardır değerlendirilmesi, gerek ise popülerlik manasında üst sıralarda gelmesi bu kıymetli madeni öne çıkarmaktadır. Üstelik altın için her kriz döneminde bile alımlar hız kesmez. Çünkü altın, uzun vade söz konusu olduğunda güvenilir liman özelliği taşır ve muhakkak ki para kazandırma potansiyelini korur. Altına yatırım yapanlar ister fiziki olarak, ister rakamsal bazda yatırımlarına yön verebilirler.

Kıymetli madenler arasında altının ardından gümüş, platin, paladyum gibi madenler de gelir. Oldukça geniş işlem hacimleri ve potansiyelleri ile söz konusu madenler de sıklıkla değerlendirilmektedir. Öte yandan tüm bu kıymetli madenlerin altınla paralel olacak şekilde fiyatlanması ya da değer kazanması veya kaybetmesi, aslında altın yatırımcılarının kolaylıkla bu madenlere yönelmesini de sağlamaktadır. Çünkü bilindik bir piyasa olduğu için pozisyonlar da buna göre değerlendirilebilir.

Kıymetli madenlerin fiyat anlamında değişkenlik göstermeleri global piyasalarda pek çok değişkene bağlı iken, söz konusu madenler daha çok orta ve uzun vadeli yatırımlar için önerilmektedir. Farklı maden yatırımları ile bir sepet bile oluşturulabilir ve hem fiyat değişimleri, hem de kazanç oranları bu şekilde takip edilebilir. Ancak burada sepetin içindeki madenlerin oranları iyi belirlenmeli, sürece ve piyasaya göre pozisyon alınırken en çok ve en az kalemlerin hangileri olmaları gerektiği doğru ölçülmelidir. Buna göre de iş pratiğe dökülebilir.

Kıymetli madenler aynı zamanda değerli madenler ismi ile de geçer. Söz konusu madenlerin doğrudan satın alınıp madde olarak saklanması ya da kağıt üzerinde sanal şekilde alınıp satılması yatırım tiplerini de gösterirken, günümüzde piyasa üzerinde pratik işlem sağladığı için fiziki olmayan yatırım türleri popülerlik kazanmıştır. Dileyen herkes istediği her an yatırımlarına yön verebilir ve al sat işlemlerini doğrudan gerçekleştirerek elindeki yatırımları kontrol altında tutabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİyi Bir Borsacı Olmak için Ne Yapılmalı?
Sonraki İçerikLot Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Altin.NET - Piyasa analizleri yaparak, siz değerli kullanıcılarımıza/ziyaretcilerimize bilgilendirme amaçlı notlar ve bilgiler paylaşmaktadır.

Bir Cevap Yazın