2017 Yılı Kredi Türleri Planlaması

0
38 views
2017 Yılı Kredi Türleri Planlaması

2017 yılı içerisine girmemiz ile birlikte bankalar kredi türleri üzerine yeni planlamalar hazırlamaya başladı. Yükselen para değerleri ve piyasa etkisi ile birlikte alım değeri de değişiklik gösterdi. Piyasa üzerinde yaşanan bu değişiklik bankalara da haliyle yansıdı. Banka üzerinden alınan kredi türlerinde 2017 yılı içerisinde çeşitli değişiklikler yaşanmaya başladı. Bu değişiklik ilk olarak kredi standartları üzerinde etkilidir.

Kredi Standartlarının Değişimi

Merkez Bankası tarafından yapılan değişiklik bütün kredi türleri için geçerli değil. Ancak açıklama kredi çekecek olan her bireyi ilgilendiriyor. Bu kapsamda;

  • Konut kredilerinden faydalanmak isteyenler için standartlar 2017 yılı içerisinde 2016 yılına göre çok daha rahat olacak. Gevşetilme olarak nitelendirilen bu açıklama ile konut kredi çekecek olanların yeni açıklama şartlarını taşıması gerekli.
  • Standartların değişeceği diğer alan ise işletme üzerinden kredi çekenleri ilgilendiriyor. Bu alanda ise konut kredilerinin tam tersi olarak kredi standartları daha sıkı hale getirilecek. 2017 yılı içerisinde yapılacak olan bu planlama ile birlikte işletme için kredi çekecek olanların daha fazla koşula uygun olması gerekiyor.
  • 2017 yılı içerisinde kredi standartlarında hiçbir değişiklik yaşamayan kredi türleri ise taşıt kredileri ve bireysel kredilerdir. Bu kredi standartları 2016 yılı ile aynı özellikleri taşıyor.

Kredi Standartlarının Değişimi Banka Taleplerine Nasıl Yansıyacak?

Krediye günümüz içerisinde başvurunun çok olması bankaları da hareketli kılmakta. Faiz oranları ve kredi standartları ise her sene bu başvuru sayısı üzerinde etkili oluyor. 2017 yılı ilk çeyreği içerisinde yapılan değişiklikler de başvuru oranlarında etkili olmaya çoktan başladı. Bu kapsamda işletme için kredi çekme başvurusunu geçen yıla göre daha az olacağa benziyor. Çünkü 2017 yılında kullanılacak olan standartlar 2016 yılının son çeyreğinde uygulamaya geçti ve bu dönemde de talep sene başına göre oldukça azaldı. Diğer bir yandan ise konut, taşıt ve bireysel krediler üzerinden çekimler aynı başvuru oranları ile birlikte devam ediyor. 2017 yılı içerisinde de 2016 yılının son çeyreği gibi başvuruların yüksek rakamlar üzerinden devam etmesi tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın