Banka Kartı Kullanımına Ait 2016 Verileri Açıklandı

0
41 views
Banka Kartı Kullanımına Ait 2016 Verileri Açıklandı

Bankalar arası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, banka kartı kullanım oranlarının ödenecek tutar düştükçe arttığını açıkladı.

BKM Kasım ayı verilerini değerlendirerek kredi kartı kullanımına ait bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Türkiye’de

  • 58,5 milyon kredi kartı ve
  • 115,9 milyon banka kartı bulunuyor.

Geçen yılın Kasım ayındaki rakamlara bakıldığında kredi kartı sayısının aynı oranlarda kaldığı buna karşılık banka kartı sayısının ise %1 arttığı belirlendi. Bu durum bize hem kredi kartı hem de banka kartı sayılarında piyasanın doyum noktasına ulaştığını çok açık bir biçimde gösteriyor. Bundan sonra yeni kredi kartı ve banka kartı vermek çok zor olacak. Bu durumda bankaların kendi kartlarının daha çok kullanılmasını sağlamak için kampanya yarışına girmeleri kaçınılmaz olarak görünüyor.

Banka kartları ve kredi kartları ile geçen ay içinde 50,7 milyar Türk Lirası ödeme gerçekleştirildi. Toplam tutarın 46,4 milyarı kredi kartları ile yapılırken, 4,4 milyarı ise banka kartları tarafından yapıldı. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırma yapıldığında banka kartlarının %34 ve kredi kartlarının ise %13 büyüme gösterdiği dikkat çekti.

Hane Halkı Tüketimi!

Kart ile yapılan ödemelerin hane halkı tüketimi içindeki payı ise %40 olarak açıklandı. Kartlı ödemelerin artması ile birlikte kayıt dışı harcamaların engellenmesi sağlanıyor. Kartlı ödemelerin her 4 işleminden birinin banka kartı ile yapılmış olması gelecek yıl içinde bu oranın daha da yükseleceğini net bir şekilde gösteriyor. Banka kartlarının özellikle düşük rakamlı ödemelerde daha çok kullanılması, nakitsiz bir hayata giden yolun en belirgin adımı olarak değerlendiriliyor.

Kartla yapılan toplam ödeme tutarının %9’luk kısmını oluşturan banka kartlarının adet içindeki oranı ise %26 seviyelerinde. 2016 yılının 11 ayında 50 Türk Lirası ve üzerindeki kartlı ödemelerde banka kartı kullanım oranı %14’ü bulurken, bu oran 20 ila 50 Türk Liralık kullanım oranında %22’ye çıkıyor. 10 ila 20 Türk Liralık ödemelerde ise %32’lere çıkan oran, 10 Türk Lirasının altındaki mikro ödemelerde ise %49 olarak dikkat çekiyor. Buradan çıkarılacak sonuç ise 10 Türk Lirası ve altındaki harcamalarda her iki kartlı ödemeden biri banka kartı ile gerçekleşiyor.

Bir Cevap Yazın