Bankacılık Sektöründe Kredi Hacmi Büyüyor

0
44 views
Bankacılık Sektöründe Kredi Hacmi Büyüyor

Bankacılık sektörü, tüm dünyada ülke ekonomileri için son derece önemli bir sektör. Ülke vatandaşlarının mevduatlarını toplayıp; kredi talep eden şirket ve bireylere dağıtan bu sektörde yaşanabilecek bir olumsuzluk panik yaratabilir ve çok büyük sorunlara yol açabilir.

Verilen kredilerin tahsil edilmesinde sorun yaşanırsa, mevduatların geri ödemesinde de sorun yaşanabileceği için devletler bankalarını çok sıkı bir biçimde denetlemeyi hedeflerler. Zaman zaman da bankalardaki mevduata belli bir oranda devlet garantisi verirler. İster özel banka olsun, ister devlet bankası olsun tüm mevduatların bir kısmının devlet garantisi altında; mevduatlarını bankaya yatıranlara bir güvence olma özelliği taşır ve mevduat sahipleri birikimlerini bankalara gönül rahatlığıyla yatırabilirler.

Ülkemizde 2000 yılı sonu ile 2001 başında yaşanan ekonomik kriz döneminde ekonomik sorunları olan bazı bankalara devlet tarafından el konmuş; diğer bankaların ise sorunsuz bir şekilde yollarına devam edebilmeleri için hem mali kontroller daha artmış, hem de banka hissedarları ve yöneticilerine yönelik yaptırımlar kanunlara eklenmiştir.

Bankacılık Krizinin Sonrası

Ülkemizdeki bankacılık krizinin ardından, yaklaşık 5 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki birçok bankanın da verdikleri kredilerden dolayı sorunlar yaşadıkları ve varlıklarının borçlarını ödemeye yetmeyeceği anlaşılınca hem bazı bankalar iflas etmiş; hem de emlak fiyatları nerdeyse dibe vurmuştu. Bu gelişmelerin ardından tüm dünyada bankacılık sektörü daha ciddi bir biçimde sorgulanmaya başlanmış ve genel olarak bu sektöre olan güven azalmıştı. İtalya’da son birkaç günde yaşananlar, bankacılık sektörü için yeni bir tartışmayı başlatacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta İtalya’da yapılan anayasa referandumunda hayır oyu verenlerin sayısı, evet oyu verenlerin sayısından çok daha fazla olunca; Başbakan Renzi istifa edeceğini açıklamış ve hemen ardından önce İtalya ve sonrasında Avrupa Birliği ülkelerindeki borsalarda moraller bozulmuştu. Son gelişmelerin ardından Fitch Ratings, İtalya’daki bankaların karlılığının düşük olduğunu ve bu durumun sektördeki bankaların yetersiz olan sermayeleri ile birleşince çok ciddi sorunlara yol açabileceğini açıkladı. Bu bildirimin ardından da İtalyan bankalarının durağan olan görünümünü, negatife çevirdi. Bu gelişmeler, Renzi’nin istifasının ardından kurulacak yeni hükümetin başını ağrıtacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın