Bankadan Kredi Çekeceklere Yeni Fırsat

0
41 views
Bankadan Kredi Çekeceklere Yeni Fırsat

Sicil afla ilgili olan torba yasası Meclis’ten geçti. Buna göre sicil aftan yararlanmak isteyenlere 6 ay süre verildi. Bu yasa sayesinde daha önceki borçlar sebebi ile sicilinizde yer alan cezalar bu afla birlikte silinecek. Bunun için 6 ay içinde hangi bankaya borcunuz varsa o bankaya başvurmanız gerekir.

Sicil af yasası artık yürürlükte. Aftan yararlanmak isteyen kişilerin 6 ay içinde tom borcunu ödemesi gerekir. Böylece borcunuzu bugünden itibaren 6 ay içinde yeniden yapılandırırsanız kötü sicilinizden kurtulacaksınız. Sicil af yasası genel olarak kredi borçlarını zamanında ödeyemeyen ve bu sebeple bankaların kara listesine giren tüm kişileri ilgilendirecek. Bu affı bekleyen binlerce esnaf, şirket ve kişi borçlarını 6 içinde yapılandırdığı ya da ödediği takdirde kara listelerden adını sildirecek. Bu aftan 11.5 milyon kişi ve 2.3 milyon şirket yararlanacak. Buna benzer bir uygulama en son 2009 yılında çıkmış ve merkez bankasına ait tüm borçlar silinmişti.

Milyonlarca Kişi Bu Affı Bekliyor

Bu aftan yararlanan kişiler artık istedikleri bankadan kredi çekebilecek. Sicil af yasası sayesinde en büyük fayda ise esnaflara sağlanacak. Sicil aflara rağmen zorluk yaşayan esnaflar bu af yasası ile birlikte kötü sicilinden kurtulacak ve yeniden kredi çekmek için başvuruda bulunabilecek.

Bu sicil af yasasından kimlerin yararlanacı ise merak konusu. Meclis’ten geçen sicil af yasasına göre bu aftan şu kişiler faydalanabilecek:

  • Kredi kartı borcu olan tüketiciler, karşılıksız çeki olan esnaflar, ticaret yapanlar, herhangi bir bankaya kredi borcu olan her kişi,
  • Borcu ödenmemiş çeki olduğu tespit edilen 566 bin 116 işi,
  • Kredi kartını borcunu ödemeyen ve bu sebeple yasal takip borcu olduğu tespit edilen 2 milyon 233 bin 188 kişi,
  • Tüketici, taşı ve ihtiyaç kredisi borcu olan kişiler ve bu borçları sebebiyle yasal takipte olan 1 milyon 729 bin 846 kişi,
  • Ticari kredi sebebiyle yasal takip borcu olan ve 535 bin 379 şahıs ve 99 bin 928 sermaye şirketi bu aftan faydalanabilecek.

Bir Cevap Yazın