Bankalar Güler Yüzlü Tefeciliğe Mi Soyundu?

0
53 views
Bankalar Güler Yüzlü Tefeciliğe Mi Soyundu?

Geçtiğimiz günlerde ajanslara düşen bir haber insanların aklında böyle bir soru oluşturdu. Haberin içeriği şöyle idi; Taşıt kredisi kullanan bir bireyin 2 liralık borcu yüzünden arabasına el konuldu. Bununla ilgili Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin bir açıklamada bulundu. Açıklama ise şu şekildeydi; “Tüketicilerin kuruşlu taksitleri varsa buna dikkat  etmelerini ve 1 lira fazla yatırmalarını tavsiye ediyorum.”dedi. Bir bankanın taşıt kredisi kullanan bir tüketiciye 2 liralık borcu için 3,14 TL kargo tutarıyla ihtarname göndermesini etik bulmadığını söyleyen Şahin,bu durumu tüketici açısından tabiri caizse aşağılayıcı bir hareket olarak gördüğünün altını da çizdi.

2015 genel seçimi öncesi belirli bir merkezin  talimatıyla mevcut hukümete karşı bir cephe oluşturmak için  vergi daireleri  vasıtasıyla vatandaşa baskı yapıldığını, bugün de bu baskıların bankalar  aracılığıyla uygulandığını savundu. AA haber ajansına yaptığı bu açıklamada Şahin, bu durumun art niyetli bir tutum olduğunu ve muhakkak üzerinde durulacağını da belirtti.

Alacaklarını tahsil etmek isteyen bankaların tahsil rakamına bakmadan tüketicilere türlü yollarda baskı yaptığını savunan Şahin, bankaların alacaklarından daha çok masraf yaparak uyguladıkları bu tutumun oldukça enteresan bir süreç olduğunu da belirtmiştir.

Şahin yaptığı sert açıklamalarda ”FETÖ’nün yapamadığını bankalar mı yapıyor’  diye bir soru aklıma geliyor. Çünkü bu talimatsız olmaz. Hukukta usül ekonomisi  diye bir şey var. Masumiyet karinesi neyse üsul ekonomisi de odur. 2 liralık bir  alacak için 6 lira harcamak, uğraşmak, uğraştırmak insanların psikolojisini  bozar. Bunun için hukukçu ya da Ekonomist olmaya da gerek yok. İlkokul çocuğuna  sorsanız, ‘hayır harcamam, en fazla ulaşma yolunu seçerim der.” dedi. Şahin’in bu açıklamasını bir bankanın taşıt kredisi kullanan tüketiciye 2  liralık borcu  için 3,14 lira kargo ücreti ödeyerek ihtarname gönderdiğini ve 60 bin liralık  aracına rehin koyulduğu haberi ablukaya çıktıktan  sonra yaptığında altınının çizilmesinde fayda var.

 

Mahmut Şahin’den çok sert açıklama ; ”Tefeciliğin de ötesinde ! ”

Bankaların taksit seçeneği olmayan bazı alışverişlerde (örneğin;gıda ve telekomünikasyon harcamaları) kredi kartı kullanan tüketiciye tek çekimler akabinde yaptırdığı taksitlendirme seçeneklerine ilişkin konu hakkında Şahin şöyle bir açıklama yapmıştır;

”Çağrı merkezleriniz var, imkanınız var, eğer 2 liralık alacağınız  varsa arayıp tüketiciye söyleyebilirsiniz. Hayır, bu yapılmayıp bu kadar kağıt  israfı, zaman israfı, kargo gönderme ve tüketicinin psikolojisini bozma işini  neden yaparsınız. Burada bir mantık var mı? Bunu banka değil de başka bir işletme  yaparsa batar. Burada kesinlikle kasıt var, kötü niyet var, hukuku kullanma var,  insanları bunu unutmasını sağlayarak hukuktan para kazanma düşüncesi var.

Dosyalar açılması, icra masrafları, avukat parası vesaire. İnsanların ekonomisi  bozulur mu bu şekilde, tabi ki bozulur. Çünkü 5 liralık bir borç 10 liraya, 15  liraya, 20 liraya çıkabiliyor. Biz burada kesinlikle kasıt arıyoruz. Sayın  Başbakanımızın geçtiğimiz günlerde bankalara yönelik bir sözü vardı, ‘Tefecilik  yapmayı bırakın’. Hakikaten tefeciliğin de ötesinde bu. Bu, toplumdaki dengeyi  bozmak adına yapılan bir işlemdir. Bu konuda hükumeti de Cumhurbaşkanımızı da  bankalar konusunda ciddi denetim yapılması için talimat vermeye çağırıyoruz.”

Bankaların kuruşlu  kredi ödemelerini kasıtlı,etik dışı ve evrensel ahlaka aykırı bir şekilde yaptığını çok  sert bir dille vurgulayan Şahin,bu tutumun ivedilikle değişmesi gerektiğini ve bankalar ile bu konuda bir uzlaşma yoluna gidilmesi gerektiğinin de öneminin altını çizdi.

Bir Cevap Yazın