Bankalarda Yılbaşı Fırsatları

0
22 views
Bankalarda Yılbaşı Fırsatları

Faiz oranlarının dip seviyelere indiği 2016’nın son günlerinde bankalarda da özel yılbaşı teklifleri dikkat çekmeye başladı. Kredi faiz oranları incelendiğinde ise en avantajlı bankalar Burgan Bank, Türkiye İş Bankası ve Bank Pozitif olarak sıralanabilir.

Bugün 20 bin Türk Lirası kredi kullanmak isteyen bir müşteri, 36 ay vadeli bir ödeme planı seçmesi halinde 3 ay öncesine göre yaklaşık olarak 500 Türk Lirası daha avantajlı olabiliyor. Geçen yılın sonuyla karşılaştırma yapıldığında ise müşterilerin avantajı 1.200 Türk Lirasını bulabiliyor.

Kredi faiz oranı uygulamasında en avantajlı bankalar listesi,

  • Burgan Bank %1,23,
  • Türkiye İş Bankası %1,24 ve
  • Bank Pozitif %1,29 olarak dikkat çekiyor.

İhtiyaç kredisi veren bankaların hepsinin teklifleri değerlendirildiğindeyse 48 aylık vade seçeneğinde ortalama faiz oranının %1,34 seviyelerinde olduğu görülüyor. Kredi maliyetlerinin değerlendirmesi yapıldığında ise 20 bin Türk Lirası kredi çekerek 48 ay vadede ödemek isteyen bir vatandaşın kredi ortalaması ve en iyi faizi uygulayan banka arasındaki toplam kazancı ise 700 Türk Lirasını bulabiliyor.

Uzun Vadeli Taleplerde Gözle Görülür Artış Yaşanıyor

Sadece ülkemizde değil küresel ekonomide yaşanan dalgalanma ve belirsizlik, tüketicinin ihtiyacı olan krediyi uzun vadeye yaymasına neden oluyor. Şu an için kendini garantide hissedenlerin gelecek ile ilgili endişeleri bu sonucun ortaya çıkmasının en önemli sebeplerinden biri olarak sayılabilir. Eylül ayında uygulamaya alınan karar gereği ihtiyaç kredisindeki vade seçeneği de 48 aya uzatıldı. Bankalardan kullanılan kredi taleplerine ait vade seçenekleri incelendiğinde ise,

  • En uzun vade alternatifini seçenlerin oranı %40’ları bulmuş durumda.

Uzmanlar kredi kullanmak isteyenlerin 31 Aralık’a kadar başvurularını tamamları gerektiği görüşünde birleşiyor. 2017’nin gelmesi ile birlikte düşük faiz uygulamasının sona ermesi ve faizlerin yukarı doğru hareketlenmesi bekleniyor. Her sene uygulanan yılsonu kredi ihtiyaçlarında görülen artış sebebiyle inen faizlerin yılın ilk günleri ile birlikte artışa geçmesi bu sene için de geçerli olabilir. Bankalar düşük faiz ve uzun vade uygulamalarına ek olarak 10 bin Türk Lirası altındaki kredi taleplerinde de farklı uygulamalar ve kampanyalara giderek tüketicilerin nefes almasına imkân tanıyorlar.

Bir Cevap Yazın