Çin’in Dev Bankası (BOC) İki Ay İçinde Türkiye’de

0
70 views
Çin'in Dev Bankası (BOC) İki Ay İçinde Türkiye'de

Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Başkanı Mehmet Ali Akben Çin’in dev Bank of China yıl başına kadar Türkiye’de faaliyete başlayabilecek olduğundan bahsetti.

Başkan Akben, Bank of China başkan yardımcısı ve yöneticileri ile konu hakkında görüştüklerini belirttti. Söz konusu banka ile aralarında iyi bir iletişim olduğunu belirten başkan, bir bankanın birden oluşamadığını ve alt yapısını oluşturmak için bir çok süreçten geçtiğini anlattı. Bank Of China baknası bu tür süreçlerini tamamlamış olduğunu ve faaliyete başlamak için ufak eksiklerinin tamamlamasından sonra, Yıl başına kalmadan yakın zaman içerisinde Türkiye’de faaliyete geçeceklerini ve herhangi bir sorun görmediklerini açıkladı.

“YIL BAŞINA KADAR SONLANIR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Çin’in Türkiye’ye bu konuda çok önem verdiğini belirtti.

BOC üst düzey yöneticileri ile birlikte önemli projeler üzerinde konuştuklarının bilgisini verdi. Türkiye’de enerji, köprü ve Kanal gibi bir çok projemiz var. Bu projelerimiz için önemli kaynakların temini açısından onlarda bu konulara hassasiyet ile duruyorlar. İpek yolu projemize çok önemsediklerini belirten Başkan Akben, bizleri sık sık davet ediyorlar ve kendilerini görmemizi istiyorlar şeklinde konuştu.

Küresel Bazda Dünyanın En büyük 7’inci Bankası Bank Of China

BOC bankası geçen yıl Türkiye’de mevduat bankasını kurmak için ilk hazırlıklarına başlamışlardı. Türkiye’de lisans almak adına banka yetkilileri ve BBDK ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıya BBDK’nın kurul üyeleri ve BOC bankasının başkan yardımcısı ve bankanın diğer yöneticileri katılım sağlamıştı.

Bu süreci Nisan ayında tamamlayarak evraklarını teslim eden banka, Mayıs ayında yapılan kurul toplantısında bankanın Türkiye’de kuruluşu için izin verildi. Dünyanın en büyük 7’inci bankası olan BOC, Türkiye’de 2011 yılından beri faaliyetlerini temsilcilik ofisi ile sürdürmekteydi.

Ayrıca Çin’in 3’üncü büyük bankası olan bu bankanın Türkiye’de 300 milyon dolar karşılığı bir mevduat bankası kurulması adına bir talebi bulunmaktaydı. Verilen izin ile beraber kurulması planlanan BOC yüzde 99,99 oranında kendisinin sahip olduğu Bank of China Gruup Inverstment Limted’de bağlı dört şirkette (Best Stream, Maxon, Well Ocean, Union Favour) toplamda yüzde 0.01 oranı ile sahip olacaktır.

Bir Cevap Yazın