Dev Bankada İşler İyi Gitmiyor!

0
36 views

14 bin kişiyi işten çıkaracağını duyuran dünyaca tanınan İtalyan Bankası UniCredit, tasarruf planı kapsamında ek olarak yüzlerce şubesini de kapatacak.

İtalya’nın en büyük bankalarından biri olan UniCredit, tasarruf tedbirlerini uygulamaya alacağını açıkladı. Bu kapsamda karlılığı yüksek olmayan yüzlerce şube kapatılacak ve binlerce çalışan da işten çıkarılacak.

Banka yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre 2019 yılına kadar belirlenen hedefler ve çalışma planı kapsamında sorunlu kredilerden kurtulmak amaçlanıyor. Bu şekilde karlılık ta artırılmış olacak.

İtalyan Bankacılık Sektörü Bir Süredir Baskı Altında

Sorunlu krediler yüzünden uzun zamandır sorunlar yaşayan bankacılık sektörü, UniCredit’te de işlerin ters gitmeye başlaması ile ciddi bir çıkmazın içine girdi. Bankanın hisseleri Milano borsasında 2016 yılının başından beri en az %50 oranında düşüş göstermeye devam ediyor. 2017 yılının başında 13 milyar euroluk sermaye artışına gidecek olan banka, bu sayede sorunlu kredilerinin olumsuz etkilerinden kurtulmuş olacak. Şube kapatmaları sadece İtalya ve Avusturya’da gerçekleştirilecek.

  • 883 şube İtalya’da ve
  • 50 şube de Avusturya’da kapanacak.

Bu rakamlar şube sayısının %27’sine karşılık geliyor. Banka yetkilileri şimdilik Almanya’da şube kapanmasına gidilmeyeceğini ancak %21 oranında işgücü azaltımına gidileceğini açıkladı. Yapılan hesaplara göre şube kapatma ve işten çıkartmalar ile birlikte 1,7 milyar euroluk tasarruf hedefleniyor.

Sendikalar Durumdan Rahatsız

Hayata dönüş operasyonunun ardından bankacılık sektörü sendikası olan Uilca’dan da açıklamalar geldi. Genel sekreter Massimo Masi, UniCredit’in kendilerine sunduğu paket içeriğinin beklediklerinden daha kötü olduğunu açıkladı. Geçmiş yönetimlerden kalan hataların şube kapatma ve eleman çıkartma olarak çözülmeye çalışılmasının sendika açısından son derece kötü olduğunun altı çizildi. Geri ödenemeyen kredi rakamlarının her geçen gün arttığı İtalya’da, bankalar yaşanan hükümet krizinden de olumsuz etkileniyor.

4 Aralık tarihinde yapılan anayasa referandumunu kaybeden Başbakan Matteo Renzi’nin istifası, banka kurtarma paketlerinin akıbetinin de belirsizliğe düşmesine neden oldu. Yeni hükümeti kurmak için görevlendirilen Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ise yeni hükümetin bankalara güvenli bir gelecek sağlayabilmek için her türlü hizmete hazır olduğunu açıkladı. Bu açıklama piyasaların rahat bir nefes almasına yetti.

Bir Cevap Yazın