İTO Desteğiyle KOBİ’ler Nefes Alacak

0
68 views
İTO Desteğiyle KOBİ’ler Nefes Alacak

‘’Nefes Kredisi ‘’ İTO üyelerinin Ziraat Bankası ve Denizbank desteğiyle kredi alabilmelerine imkân tanıyacak. 150 Milyon TL olan kredi hacmi piyasaların ve küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin hayata döndürülmesinde etkili rol oynayacak.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı müjdeli haber ile piyasalarda hareketlilik görüldü. KOBİ’lere özel ‘’ Nefes Kredisi ‘’ için gerekli kaynak ayrıldı. 75 milyon TL Ziraat Bankası ve 75 Milyon TL Denizbank olmak üzere limit ayrına fondan İTO üyesi KOBİ’ler yararlanabilecek.

Kredi Limiti Azami 150 Bin Türk Lirası Olacak

İstanbul Ticaret Odası’na üye olan KOBİ’ler nefes kredisine başvuruda bulunabilecek. Başvurular 12 Aralık 2016 Pazartesi günü başlayacak. Nefes Kredisine başvuruda bulunacak olan işletmelerin öncelikli olarak İTO’ya gitmesi ve TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir ibaresinin yer aldığı Faaliyet Belgesini alması gerekiyor. Ardından ise yapılması gereken işlem Ziraat Bankası ya da Denizbank’ın en yakın şubesine giderek bankanın isteyeceği evraklar eşliğinde kredi başvurusunda bulunmak.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, yaptığı açıklamada üyelerinden aldıkları gücü yine üyelerine vermek için önemli girişimler içinde olduklarını belirtti. Bu durumdan memnuniyet duyan İTO, Nefes Kredisi ile piyasalarda yaşanacak olan hareketliliğe katkı sağlanacağı görüşünü de savunuyor.  Reel sektörün ve finans piyasasının el ele vererek güçleneceği bu proje ile piyasalarda yaşanan dalgalanmaların üstesinden gelinmesi planlanıyor.

Nefes Kredisinin Şartları Nelerdir?

  • Talep edilen kredilerin çıkması halinde 12 ay vade imkânı sunulacak. Aylık taksitler eşit bir şekilde geri ödenecek. Vadenin uzatılması şu an için mümkün görünmüyor.
  • Kredi için uygulanacak olan brüt faiz oranı aylık %0,825 ve yıllık %9,90 olacak.
  • Çıkacak kredilerde sadece İstanbul için azami limit 150 Bin Türk Lirası olarak belirlenmiş.
  • Kredi teminatı KGF ve ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde %85+%15 olarak şekillenecek.
  • Nefes Kredisinde hizmet veya imalat sektörü ayrımı bulunmuyor.
  • Krediden emlakçılar, eczaneler, mali ve yeminli mali müşavirler, kooperatifler, faktöring firmaları ve döviz büroları yararlanamayacak.

Ülke ekonomisinin sağlam duruşunu sürdürebilmesi için planlanan çalışma ilgili bankalarında gereken sorumluluğu göstermesi ile güçleniyor.

Bir Cevap Yazın