Karekod Yöntemi Çeklerde Kullanılmaya Başlandı

0
73 views
Karekod Yöntemi Çeklerde Kullanılmaya Başlandı

Bir eşyanın ya nesnenin sadece bir adet olduğunu gösterme amaçlı kullanılmaya başlanan karekodlar Türkiye içerisinde birçok alanda yerini aldı. Sınavlar, kitaplar gibi alanlarda birka senedir kullanılmakta olan bu yöntem 2017 itibari ile birlikte bankalarda da kullanılmaya başlandı. Bankalar bu karekod yöntemini çekler üzerinde uygulamaya 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile başladı. Bu tarih ile yapılan düzenleme karekod yöntemi ile birlikte birçok maddeyi de beraberinde getirdi. Aynı zamanda kullanım haklarınızı ve detayları da öğrenmeniz çekler üzerinde hak iddia edebilmenizi de sağlayacak ve hakkınızı koruyacaktır.

Eski Çekler Geçerliliğini Sürdürecek

1 Ocak 2017 tarihi ile birlikte yeni bir çek dönemine geçilmesi eski çeklerinin kullanımlarını merak ettirdi. Yapılan açıklama ile birlikte yeni karekodlu çeklerin yanı sıra aynı zamanda piyasa içerisinde eski çeklerinde olabileceği söylendi. 31 Aralık 2016 tarihinden önce banka üzerinden alınan çekler 2017 yılı içerisinde geçerliliğini devam ettirecek. Müşteriler ve çek kullanıcıları eğer 2017 yılı ile birlikte bu alanda kullanım yapacak iseler sadece bu karekodlu çekleri kullanma zorunlulukları var. Bankalara verilen talimat ile birlikte düzenlemeler yapıldı. Çalıştığınız banka üzerinden bu konu hakkında çok daha detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

Düzenleme Ne Zaman Başladı

Çekler üzerinde yapılması planlanan bu uygulama uzun süredir gündemde idi. Yeni yıl ile birlikte bu yöntem de bankalar içerisinde yerini aldı. 1 Ocak 2017 itibari ile bankalar içerisinden verilen bütün çekler bu yöntem ile kullanılmaya başlandı. Piyasa içerisinde hem bu tarih ile başlayan hem de daha öncesinde kullanılan çekler aynı anda yer alıyor.

Çek Üzerinden Para Cezaları Düzenlendi

Getirilen karekod sistemi ile birlikte çek düzenlemeleri içerisinde para cezaları da alındı. Bu alanda yürütülen yanlış işlemler için fiyatlar belirlendi ve bankalara iletildi. Karekod üzerinden çek sahibi ve karşı taraf iletişim halinde olabilecek. Ancak bu aşamada sorun yaşanması ya da farklı davranılması çek üzerinden para cezalarına neden olabilecek. Kullanımlarınızı ve haklarınızı tam olarak bir banka üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın