Kredi Alırken Hesaplama Nasıl Yapılır?

0
37 views
Kredi Alırken Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi vadelerinin uzadığından haberiniz var mı? 48 aya çıkan kredi vadeleri döneminde daha yüksek tutarlı rakamlarla da eksiğinizi kapatabilirsiniz.

Eylül ayında hayata geçirilen uygulamayla beraber ihtiyaç ve taşıt kredisi için vadeler 36 aydan 48 aya çıkarıldı.

  • 20 bin TL tutarında bir kredinin 36 ay vade için faiz oranı %1,22 olurken aylık ödemeleri 719 TL ve kredinin toplam maliyeti de 25,974 TL olurken,
  • Aynı rakam için 48 ay vadede faiz oranı %1,23 ve aylık ödemelerde 584 TL oluyor. Bu şartlar altında kredinin toplam maliyetiyse 28,156 TL olarak tamamlanıyor.

Konut kredilerinde ise tüketiciler 360 aya kadar vade hakkından yararlanabilir. Ancak bu seçenekte karşınıza çıkacak olan maliyet işin son derece pahalıya patlamasında neden olacaktır. Verilere bakıldığında en çok tercih edilen vade 120 ay olarak karşımıza çıkıyor. Bankaların 120 ay ve altındaki vadelere sundukları özel teklifler müşterilerin bu yöne kaymasına neden oluyor.

  • Kredi rakamlarını karşılaştırırken yıllık maliyet oranının da göz önünde tutulması gerekiyor.

Kredi hesaplamada müşteriler daha çok faiz oranlarına dikkat ediyor. Ancak kredinin toplam maliyeti içinde yer alan,

  • Dosya masrafı,
  • Ekspertiz ücreti,
  • Sigorta ve
  • İpotek

‘’ Maliyet Oranının ‘’ netlik kazanmasını sağlıyor. Bankaların yasal olarak faiz oranlarının yanı sıra maliyet oranlarını da tüketiciye sunmaları gerekiyor. Ufak bir hesaplamayla 20 bin TL’lik bir kredi de en iyi ve en köy maliyet oranı karşılaştırıldığında çıkan rakam bin 800 TL’leri bulabilir ki bu rakam özellikle kredi çeken biri için son derece önemli bir fark oluşturur.

Kredi başvurusu yapacak olanların bilmesi gereken en önemli başlıklar arasında;

  • Kredi başvurusunda gösterilen gelirin aylık ödemelerin en az 2 katı olması şartı ve
  • Kredi notunuzun yüksek olması halinde alacağınız tekliflerinde aynı oranda düşük olmasını sağlayacak olmasıdır.

Kredi hesaplamasında kişisel tekliflere açık olan bankalar da var. Bu aşamada kredi taksitlerinizi azalan ya da artan rakamlar eşliğinde belirleyebilirsiniz. Değişken taksit seçeneğiyle ilgileniyorsanız ödemelerin düşükten başlaması halinde daha çok faiz ile karşılaşacağınızı da aklınızdan çıkarmayın.

Bir Cevap Yazın