Kredi Hesaplamalarını Etkileyen Değişkenler

0
39 views
Kredi Hesaplamalarını Etkileyen Değişkenler

Kredi kullanımlarının en büyük nedeni gün içerisinde nakit para akışının sağlanmasıdır. Belirli bankalar üzerinden alınan nakit paralar ile birlikte taksit ile geri ödeme planlanır. Ancak bankalar bu planlamayı birçok değişken ile birlikte yaparlar. Bu kapsamda değişkenlerin özellikleri hem geri ödeyeceğiniz miktarı hem de faiz oranını etkiler.

Kredi Hesaplama Çeşitleri

Kredi hesabı yaparken bankaların ilk baktıkları özellik kredi türüdür. Bu anlamda neredeyse her bankada farklı alanlara, farklı özellikler ile birlikte kredi verilir.

  • Konut kredisi
  • Taşıt kredisi
  • Kobi Kredisi
  • İhtiyaç Kredisi neredeyse çoğu bankadan temin edebileceğiniz kredi türleridir.

Bankalar yukarıda saydığımız kredi türlerinin her biri için ayrı bir faiz oranı ve ayrı bir geri ödeme seçeneği belirler. Bu nedenle kredi çekimi yapmadan önce ilk olarak hangi alanda kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu şekilde çok daha uygun çekimler yaparak rahat ödemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Çekilecek Kredi Miktarı

Çekebileceğiniz kredi miktarı hesaplamalar üzerinde en önemli özelliktir. Rakamın azalması ya da çoğalması geri ödeyeceğiniz miktarı da etkiler. Bu nedenle kredi çeşidi ile birlikte çekebileceğiniz miktarında ölçütünü göz önünde bulundurmanız gereklidir. Çoğu banka üzerinde miktarın büyümesi ile birlikte değişken özellikler de değişecektir.

Kredi Ödeme Seçenekleri

Kredi hesaplamada dikkat edilen bir diğer özellik ise geri ödeme yönteminizdir. Bu alanda da size birçok seçenek sunulur. Öncelikle ödemeye hangi ay ya da yıl üzerinden başlayacağınız belirlenmelidir. Her kredi çeşidinin ödeme yönteminin zamanı farklı olabilir. Hangi ay ya da yıl içerisinde ödemeye başlamanız ile birlikte önemli olan bir diğer husus ödemeleri kaç ay ya da yıl içerisinde bitireceğinizdir. Hesaplamaların büyük çoğunluğu bu zaman üzerinden yapılır. Eğer ödeyeceğiniz zaman dilimi genişler ise ödeyeceğiniz miktar da büyük ihtimalle genişleyecektir. Ödeme zamanınızı ne kadar dar bir yelpaze içerisinde tutar iseniz geri ödeyeceğiniz miktarı da o kadar azaltabilirsiniz.

Kredi Alım Faizleri

Kredi alım faizleri çeşitlerine göre her banka içerisinde farklılık gösterir. Bu nedenle kullanıcılar yani kredi çekecek olanlar ilk olarak banka seçimlerinde hangi bankanın yüzde kaç oranla faiz verdiğini araştırır. Bu araştırmalar neticesinde en az faiz tutarını ve ödeme yöntemlerinde en çok kolaylık sağlayan bankayı seçeceklerdir. Seçimlerinizde bakmanız gereken özellikler genel itibari ile bu özelliklerdir. Ancak eğer uzun süredir çalışma sürdürdüğünüz bir banka var ise size normal müşterilere göre çok daha avantajlı fırsatlar sunabilir.

Bir Cevap Yazın