Kredi Sicil Affı Başvuruları Başlıyor!

0
58 views
Kredi Sicil Affı Başvuruları Başlıyor!

Kredi borcunu gecikmeli ödeyen veya farklı sebepler yüzünden kara listeye giren özel ve tüzel kişiler için beyaz bir sayfanın açılmasına imkân tanıyacak olan sicil affı ile ilgili detaylar haberimizde…

Geçmişte yaşanan kötü ödeme performansları yüzünden sicili olumsuz olarak etkilenen kişiler için çözüm niteliğinde olan uygulama torba yasa ile TBMM Plan ve Bütçe komisyonuna taşındı ve onaylandı. Düzenlemenin hayata girmesi ile birlikte pek çok kişinin hayatında da olumlu gelişmeler yaşanacak.

Aftan Yararlanmak İsteyenlerde Aranacak Şartlar

  • Yasa yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içinde borcunun tamamını ödeyenler aftan yararlanabilecek.
  • Yasa yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içinde borçlarını yeniden yapılandıranlar aftan yararlanabilecek.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde tutulan kara listede yapılacak olan yenilenmenin bankalar tarafından uygulamaya alınmama hakkı bankalara verilmiş durumda. Sicil affından yararlanan kişiler, kullandıkları kredilerden dolayı herhangi bir cezai sorunluluk taşımayacak.

Bankalara olan borçların 90 gün boyunca ödenmemesi halinde yasal yola başvuru için süreç başlamış oluyor. Bankalar görevlendirdikleri avukatlar aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu sürecin başlaması ile birlikte kişiler kara listeye alınıyor. Kara listeye giren kişiler,

  • Kredi kartı alamıyor ve
  • Kredili mevduat hesabı başvurusunda bulunamıyor.

Geçmişte kara listeye düşmüş olmasına rağmen borcunun tamamını ödemiş olanlar ve yeniden yapılandırma yapanlar kredi sicil affı sayesinde kara listeden çıkacak. Bu kişiler 2017 yılında yapacakları başvuru sonrasında yeniden kredi almak için başvuru yapabilme hakkını elde edecekler.

Kara listeden çıkarak kredi kullananlar, bankaya olan borçlarını düzenli bir şekilde ödedikleri sürece, kredi notları yükselecek. Kredi notunun yükselmesi ile birlikteyse bankalardan kredi çekilmesi, kredi kartı sahibi olunması ve kredili mevduat hesabı açılması kolay bir hale gelecek. Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren kredi ödemelerini aksatan herkes bu aftan yararlanabilecek.

Sicil affı uygulamasından yararlanmak isteyenlerin ticaret yapma zorunluluğu yok ticari faaliyette bulunan ya da bulunmayan herkes sorun yaşadığı bankacılık işlemleri üzerinden sicil affı başvurusunda bulunabilecek. Yılın son günlerinde kurtarıcı niteliğinde olan bu uygulama ile sayısı 12 milyona yaklaşan kişi yeni umutlar taşıyacak.

Bir Cevap Yazın