Kredi Sicili Bozuk Olanlara Af Geliyor

0
54 views
Kredi Sicili Bozuk Olanlara Af Geliyor

Kredi ve banka kartları için af gelecek olan vatandaşlar için çalışmalar sürdürülüyor. Kara listeden kurtulma ümidi taşıyanların sayısı ise 11 milyonu geçiyor. Komisyon sorunun nasıl çözüleceğine dair çalışmalarını tamamlamak üzere…

Karar toplamda 2 milyonun üzerinde de şirketi ilgilendiriyor. Sicil affı ve nasıl uygulanacağına dair kriterler ise yavaş yavaş belirgin hale geliyor.

Uygulamaya alınması düşünülen sicil affı ile bankalara borcu olan kişilerin kara listeden çıkarılması planlanıyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli esnafa nefes aldıracak olan bu plan kısa zaman içinde netlik kazanacak. Torba yasa ile Meclis gündemine getirilen sicil affı sayesinde kişiler ve kurumlar, kullandıkları kredilerden dolayı herhangi bir hukuki ceza alamayacak.

  • Çekini ödeyememiş 556 bin kişi,
  • Kredi kartında yasal takibe alınan 2 milyon vatandaş,
  • Tüketici kredisi veya bireysel kredilerini ödeyemeyen 1 milyon kurum uygulamadan yararlanabilecek.

Torba yasadan çıkması beklenen uygulamanın 6 ay içinde borçlarını ödeme yoluna gidecek ya da borçlarını yeniden yapılandıracak olan şirketleri ilgilendirmesi düşünülüyor. Borcunu ödemesine rağmen kara listeye girmiş olan kişiler de listeden çıkabilecek. Kanunun uygulamaya alınması ile birlikte kişi veya kurumlar ön koşula bağlı kalmaksızın sicil temizleme işleminden yararlanabilecek.

Sicil Affına Esnaftan Büyük Bir Talep Var

Esnafa sicile göre kredi veren bankalar, kara listede yer alan kişi ya da kurumlara kredi vermiyor. Piyasaların ciddi şekilde hareketlenmesini sağlayacak olan uygulama ile ekonomi çarkları her kesim için yeniden dönmeye başlayacak. Kredi kartı borçlarını ya da kredilerini ödeyememiş olan vatandaşın olumsuz etkilenmemesini sağlayacak olan uygulamanın kısa süre içinde yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Daha önceki uygulamalarda Merkez Bankası tarafından tutulan mali sicil bilgileri, 2011 yılından itibaren Bankalar Birliği bünyesinde hizmet veren Risk Merkezi’nde tutuluyor. Herkesin merakla beklediği sicil affı, çalışmaları hızla devam ediyor. Devlet desteği ile piyasaların hareketlendirilmesini amaçlayan süreç kişisel taleplerin yeniden canlanmasını sağlayacak. Kredi alamadığı için kısır bir döngünü içine giren şirketler ise bu af ile yeniden hayata dönebilecek. Esnafa yapılan bu destek ekonomik büyüme olarak geri dönüş sağlayacak önemli bir uygulama olarak görülüyor.

Bir Cevap Yazın