Mevduat Getirileri Dönemin En Karlı Yatırımı Olmaya Aday

0
28 views
Mevduat Getirileri Dönemin En Karlı Yatırımı Olmaya Aday

Katılma hesabı olarak değerlendirilecek mevduatlara kamu bankaları tarafından tavan faiz uygulaması yapılmasına karar verildi.

Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığının açıkladığı tebliğ Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Mali kaynakların daha uzun vadede değerlendirilmesini teşvik etmek amacıyla uygulanacak olan karar kurumların mali kaynaklarını nasıl değerlendirecekleri konusunda da yeniliklere gidilmesini amaçlıyor.

Piyasalardaki Yatırım Çeşitliliği Artacak

Yapılan yeni düzenleme piyasalarda tercih edilen yatırım çeşitliliği ve derinliği açısından avantajlar sağlayacak. Kamu kurumlarının mali kaynaklarını değerlendirmek için kullanacakları seçeneklerin artmasına da imkân tanıdı. Resmi Gazetede yer verilen düzenlemeye ilişkin olarak daha önceden yapılmış protokoller mevcut sürelerin bitimine kadar uygulanmaya devam edecek. Bu uygulamayı esas alarak yapılacak yeni düzenlemelerde ise süre 1 yılı aşamayacak. Mevduat ve katılma hesabı tavan faizlerine ilişkin olarak tahmini getiriler ise gecelik vadelerden 270 gün ve üzeri vade seçeneğine kadar ayrı ayrı belirlendi.

Kredi maliyetlerinin azaltılmasının amaçlandığı yeni uygulama ile 2 ila 3 puan arasında düşüşler görülecek. Bu çalışmanın gelecek uygulamalar için örnek teşkil edecek olması beklenen etkinin daha net bir şekilde görülmesini sağlayacak. Banka yöneticileri ile yapılan toplantıda dile getirilen konuların gündeme alınması ve uygulamaları rahatlatacak önlem paketlerinin hızlı bir şekilde işleme alınması ekonominin hareketlenmesi için de avantaj sağlayacak. Yeni kredi verilmesinin önündeki engellerin de kalkmasını sağlayacak olan bu çalışma 2017 yılının başından itibaren yaşanan sorunların çözüme kavuşmasını sağlayacak. Sistemin içinde yer alan toplam mevduatın %33’ünün kamu bankalarında tutuluyor olması da sürecin daha net bir şekilde uygulanmasına imkân tanıyacak.

KOBİ’ler için yapılması planlanan çalışmalar arasında olduğu kamuoyuna sızan bir diğer konu da kredi notu açısından negatife düşen şirketlerin 1 yıl ödemesiz kredi almalarının önünün açılması yönünde. Bu çalışmanın hayata geçmesi ile birlikte kamu bankaları 1 yıl geri ödemesi olmayan ve ödemelerin 2.yıl 3 eşit takside yayılacağı ödeme planlarının hayata geçirilmesini mümkün kılacak. Bu şekilde bankalardan kredi olamayan küçük ve orta ölçülü şirketler nefes alacak imkânı yakalayacak.

Bir Cevap Yazın