Mobil Bankacılık Uygulamaları

0
37 views
Mobil Bankacılık Uygulamaları

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte özellikle sosyal medya büyük bir oranda mobil cihazlarla takip edilmeye başlandı. İnternet alışverişlerinin neredeyse yarısına yakınının cep telefonları ile yapılmaya başlanması bankalarında bu alanda yenilikler yapmasını zorunlu kıldı.

Kullanım oranları her geçen gün daha da artacak ve mobil cihazlar üzerinden alınan hizmetlere her geçen gün yenileri de eklenecek.15 yıl önce internet bankacılığı büyük bir mucize gibi değerlendirilirken, bugün birçok kişi bu hizmetten yararlanıyor. İnternet bankacılığı ise masaüstü cihazlardan giderek mobil cihazlara doğru kayıyor. Televizyonlarda internet şubesi reklamları yerine bankaların mobil uygulamalarının reklamlarını görüyoruz.Mobil cihazların ekranları küçük olduğundan ve mobil bağlantı hızı nispeten daha düşük olduğundan, bankaların neredeyse tamamı mobil uygulamalarını geliştirmiş durumdalar.

Uygulama İle Bankacılık

Uygulamaları cep telefonlarına indiren müşteriler bulundukları her yerden bankacılık işlemlerini güvenli bir biçimde yapabiliyorlar. Uygulamalarda kullanılan ekran görüntüleri, internet şubesi görüntülerinden daha küçük olmasına rağmen birkaç sefer işlem yapanlar bu uygulamaları genelde daha kullanışlı buluyorlar.Bu uygulamalarda şifreler direkt telefona geliyor, dolayısıyla cep telefonunuza gelen şifreyi masaüstü cihazınıza tekrar yazmanıza gerek kalmıyor. Her bir EFT veya havale işlemi için tekrar tekrar onay şifrelerine gerek kalmıyor. Bu nedenle uygulama kullananlar genelde masaüstü cihazlardan işlem yapmayı bırakıyorlar. Bankalar da uygulamaların kullanımını artırabilmek için hem hediyeler veriyorlar, hem de uygulama üzerinden yapılan işlemlerde masrafları ya daha düşük tutuyorlar, ya da hiç masraf almıyorlar.

İnternet şubeleri hayatımıza ilk girdiğinde masraf almıyorlardı. Bu nedenle de şubeye giderek işlem yapmak hem zaman hem de para kaybına yol açıyordu. İnternet şubeleri bu avantajlarını kullanarak çok hızlı ilerlemeler kaydettikten sonra, yavaş yavaş ücret almaya başladılar ve bu ücretleri her yıl düzenli olarak artırdılar. İnternet şubelerine alternatif olarak çıkan mobil uygulamalarda da işlemler genelde ücretsiz oluyor. Ücret alan bankalar da internet şubesine kıyasla daha düşük ücretler alıyorlar. Özellikle gençler bu nedenle bankacılık işlemlerini genelde mobil uygulamalar üzerinden yapıyorlar. Birkaç yıl sonra mobil uygulamalardan yapılan işlemlerin sayısının internet şubesinden yapılan işlemlerin sayısını geçmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın