Yapılandırma Hakkı Yeniden Doğuyor

0
60 views
Yapılandırma Hakkı Yeniden Doğuyor

Alacakların yeniden yapılandırılması ve düzenlemesi için vergi kanunu ve ceza kanunu kapsamında borçların yeniden hesaplanması için çalışma başlatılmıştır. İstanbullular, bu yapılandırma borçları ile mükellef oldukları vergi borçları ortaya çıkmıştır. Yeni yapılandırmalar ile alacaklılar ve borçlular için cüzi bir miktarda vergi ödemesi gerçekleştirerek yeniden düzenleme yapılma hakkı tanınmıştır.

İstanbul Vergi Daire Başkanı Bekir Bayrakdar, Ağustos ayında çıkan kanunun yaptırımlar konusunda geniş kapsamlı olması ile mükelleflere sunulacak avantajlı haklar tanınmıştır. Bekir Bayrakdar aynı zamanda, mükelleflerin borcunun devam etmesi ve dava durumunda olanlar, vergi dairesi tarafından incelemesi devam eden ve düzenli olarak vergi mükellefi olmayan vatandaşların bu yatırım hakkından yararlanamayacağını belirtti.

Bekir Bayrakdar, yaptırım kanununun getirilmesi ile birlikte İstanbul’da 1 Milyon 462 Bin yapılandırma düzenlemesi ve incelenmesi için başvuru yapıldığını, bu incelemeler ve düzenlemeler sonucunda 13 Milyar 135 Milyon TL tutarında başvuru talebi açılmıştır. Daha önceki başvurular ve yapılandırma talebi için 9 Milyar 471 Milyon TL olduğu belirlendi.

 

MATRAH ARTIRIMI İÇİN 2,3 MİLYAR LİRA DEĞERİNDEKİ BAŞVURULAR

Bir taraftan mükellef borçlarının yapılandırıldığı, diğer taraftan matrah artırımı ile beraber özel düzenlemeler gerçekleştirilecek. Bekir Bayrakdar, Yapılandırma kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte son 5 yılda vatandaşların kazandıkları gelirleri üzerinden yapılandırılan vergilerin ödenmesi durumunda, ödenen yıllara ait vergi beyanlarını incelenmeyeceğini belirtmiştir.

Hangi vergi türünde yapılandırma artırımı yapılmak isteniyorsa o vergi alanındaki vergi beyanları ile ilgili bir incelemeyle karşılaşılmaz. Bu vergi alanları; gelir vergisi, kurum vergisi, katma değer vergisi gibi alanlardadır. Matrah artırımından yararlanmak isteyen borçlu mükellefler için son başvuru tarihi 30 Kasım olarak belirlenmiştir. Şimdiden yapılan başvuru sayısı ise 100 bini geçtiği tespit edilmiştir.

Başvuruların büyük çoğunluğu internet üzerinden gerçekleşmiştir. İnternet üzerindeki vergi ödemelerindeki başvurular genel olarak taşıt vergileri ve trafik cezaları için yapılmıştır. Bu alandaki vergi ödemelerinin yapılandırma tarihinin son gününe kadar işlem görmesi gerekmektedir. Vergi dairelerine gelinmeden önce internet üzerinden yapılandırma işlemlerinin başlatılması mükellefler için borç ödeme ve yeniden yapılandırma işlemlerinde daha rahat bir hal alacaktır.

Bir Cevap Yazın