Yeni Yılda KOBİ’lere Özel Uygulama

0
43 views

Yılın son günlerinde hayata geçirilen krediye KOBİ’lerden gelen rekor talep yetkililerin 2017 yılı planları üzerinde de etkili oldu.

KOBİ’lere yönelik hayata geçirilen 50 bin TL’lik 0 faizli krediye talepler rekor kırdı. Bunun üzerine KOSGEB yeni yıl rotasını da krediye çevirdi. 9 ayrı program dâhilinde KOBİ’lere 5 milyara yakın finansman desteği verilecek. İlk yılı ödemesiz 3 yıl vadeli ve en üst limiti 50 bin TL olan 0 faizli krediye rekor başvuru yapılırken pek çok işletme de uygulamanın dışında kaldı. Kredi başvuru süresinin uzatılmaması nedeniyle işletmelerin pek çoğu başvuru dahi yapamazken uygulamanın pek çok kurumsal firma için de can suyu değeri taşıdığı bir gerçek.

KOSGEB 2017 yılı planlamalarını yaparken bu kredi seçeneğine yapılan başvuruların devamlılığı üzerine çalışıyor. Yeni yılda bir önceki kampanyanın tekrarının yanı sıra 9 ayrı içerik ile KOBİ’lere destek yağacak.

2016 yılında 991 milyon Türk Lirası olan destek bütçesinin 2017 yılı için 1,1 milyar olarak revize edildiği duyuruldu.

Ayrılan kaynağın etkisiyle gelecek yıl pek çok işletme yeniden ayağa kalkacak güce ulaşacak. Planlanan destekler KOSGEB’in farklı uygulamaları eşliğinde tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. 2017 yılında yaşanacak ekonomik programa göre destek planlarının yeniden revize edilmesi ve artırılması da gündemde.

KOBİ’lere sunulan ilk yıl ödemesiz, 3 yıl vadeli ve 0 faizli kredi desteğinin mikro işletmeler için de uygulanması için çalışmalar sürüyor. Başvuruların geçen hafta sonlandığı ilk uygulamada 15 bin kişi için planlanan krediye tam olarak 244 bin 980 işletme başvuru yaptı. Desteği alanların ayağa kalkacak gücü bulması ülke ekonomisi açısından da son derece önemli.

KOSGEB desteğiyle kurulan işletmelerin kapanmaması için hazırlanan uygulama, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışanlar için de ciddi bir moral kaynağı oldu. KOSGEB desteğiyle kurulan her 100 işletmeden en az 6 tanesinin kapanmış olması sürecin ne kadar zor ilerlediğinin de bir göstergesi. Bugüne kadar 550 bin kişiye eğitim vererek destekleyen kurum, son 5 yıllık dönemde 28 bin girişimcinin kendi işini kurmasına imkân tanıdı.

Bir Cevap Yazın