Akaryakıt Sektörüne Sert Uyarı

0
35 views
Akaryakıt Sektörüne Sert Uyarı

Akaryakıt fiyatlarının üzerinden yaşanan artış son dönemlerde zirve fiyatlara ulaştı. Gözle görülebilir zamlardan araç sahipleri oldukça şikayetçi durumda. Gelen zamlara rağmen araçların mecburen kullanılacak olması nedeni ile araç sahipleri bu şikayetlerini farklı alanlarda dile getirdiler. Bu alanlarda seslerini duyurabilmeyi de başardılar. Özellikle EPDK Başkanı bu konuda araç sahiplerine rahatlatıcı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalar sektör içerisinde yapılan zamları nasıl ve ne kadar etkileyecek merak söz konusu.

EPDK Başkanı Açıklama Yaptı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, araç sahiplerine ilk olarak akaryakıta yapılan zamları ve artışı yakından takip ettiğini söyledi. Bu kapsamda bu fiyatların zirveye çok yaklaştığını ve kısa bir süre sonra buna bir dur denilebileceğini müjdeledi. Yılmaz’ın konuşması araç sahiplerine rahatlık verirken aynı zamanda akaryakıt sektörüne de bir uyarı niteliğindeydi. Bu kapsamda sektöre uzun zamandır müdahale edilmediği ancak bu şekilde devam edilirse müdahale edebilmek için harekete geçebileceğini de ayrı olarak belirtti. Fiyatların yüksek düzeye ulaşması bu haber için etkili oldu.

Benzine Beklenen Zam

10 Ocak tarihi içerisinde özellikle gece benzine zam yapılacağı konusunda bir bilgi internet üzerinde dolaşıyor. Bu bilgilerin dolaşmasında en etkili faktör ise Petrol Ürünleri İşverenler Sendikasının yapmış olduğu açıklamadır. Bu sendikanın 10 Ocak gece itibari ile benzine 7 ya da 8 kuruş zam yapılacağını tahmin etmesi zam yapılacağına biraz daha kesin gözüyle bakılmasına neden oldu. Sendika tarafından yapılan açıklama ile birlikte internet üzerinde dolaşan bu haber kısa sürede yayıldı ve herkes gece yapılacak olan zammın miktarını merakla bekliyor.

Benzine Beklenen Zam Diğer Alanları da Etkileyecek

Petrol Ürünleri İşveren Sendikası’nın benzin üzerinde yaptığı açıklama diğer alanları da etkileyecek mi sorusunu akıllara getiriyor. Benzine 10 Ocak itibari ile yapılacak olan zammın bir süre sonrasında hem gazı hem de motorini etkilemesi bekleniyor. Ancak Başkan Yılmaz’ın yaptığı açıklama ise bu konu da akaryakıt sektörüne bir uyarı niteliğinde. Bu uyarı kapsamında araç sahipleri diğer akaryakıt alanlarında yapılacak olan zamların miktarını merak etmeye başladı bile.

Bir Cevap Yazın