Akaryakıt Zamları Sırası İle Geldi

0
42 views
Akaryakıt Zamları Sırası İle Geldi

Araç sayısının fazla olması haliyle ülke içerisinde akaryakıta olan ihtiyacı da arttırır. Siyaset ile birlikte değişken faktörler akaryakıt fiyatlarını sene içerisinde oldukça etkiler. Genel itibari akaryakıta yapılan değişiklik zamlar üzerinden tüketiciye sunulur.

İlk Zam Benzinde

Akaryakıta yapılan zam sıralamasında benzin birinci sırada. Listelerde ilk olarak benzine yapılan zam oranını görebilirsiniz. Bu anlamda normalde litresi 5.12 tl’den alabileceğiniz benzini artık litresi 5.22 tl’den alabilecek benzin üzerinden yapılan bu zam araç kullanıcıları oldukça etkiledi. Çünkü zam sadece benzin için değil bütün akaryakıt çeşitleri için geldi. Yapılan 15 kuruş zam diğer akaryakıtları da etkiledi.

Motorine de Eş Zamanlı Olarak Zam Yapıldı

Akaryakıt alanında bir benzinden sonra yapılan bir diğer zam motorin için. Bu nedenle motorin kullanıcıları yakıtlarını 12 kuruş zam ile birlikte alabilecekler. Bunun yanında motorine bu zamdan kısa bir süre öncesinde 16 kuruş zam yapılmıştır. Yapılan bu zamlar hem araç sahiplerini hem de araç kullananları oldukça etkiledi. Zammın etkileri yavaş yavaş toplu taşıma araçlarına ve taksi faiyatlarına da yansımaya başladı. En son olarak araç sahipleri litresi 4.43 tl olan motorini artık litresi 4.55 tl üzerinden almaya başlayabilirler.

Gaza Yapılacak Olan Zam

Benzin ve motorine yapılan zam sonrasında araç sahipleri artık gaza yapılacak olan zam oranını merak etmekte. Bu alanda haberler üzerinden zam olacağının kesinliği açıklandı. Ancak oran henüz belli değil. Şuan için litresi 3.81 ve 3.82 arasında değişiklik gösteren fiyatlar birkaç hafta sonrasında 4’e çıkabilir ya da yaklaşabilir. Bu anlamda şuan gaz gelecek haftalara göre düşük fiyatlı olarak bulunmakta. Araç sahipleri zam gelmeden önce yakıt kullanımlarını düzenleyebilirler.

Yapılan Zamların Etkileri

Akaryakıt alanında yapılan zamlar sadece araç sahiplerini değil bütün insanları etkilemekte. Çünkü oldukça sık kullanılan araçlar ile ulaşım sağlanması sadece araç sahiplerini değil toplu taşıma kullananları da zam konularında ilgilendirir. Belirli bir süre sonrasında toplu taşıma ve taksilere de gelecek zam ile birlikte ulaşımlarınız için daha fazla miktar ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda tünel ve köprülere de zam gelmesi akaryakıt ile birlikte insanları etkiler. Bu durumda da hem toplu taşımalarda hem de alışveriş yapılan her alanda fiyat değişikliğe neden olacak. Lojistik üzerinden gerçekleşen zamların her alana yansımasını kısa bir süre sonrasında kolaylıkla fark edebilirsiniz. Bu nedenle zammın etkilerinden en az düzeyde etkilenmek için araç seçimlerinize de dikkat etmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın