Avrasya Tünelini Kullanarak Ne Kadar Benzin Tasarrufu Sağlanabilir?

0
68 views
Avrasya Tünelini Kullanarak Ne Kadar Benzin Tasarrufu Sağlanabilir?

Avrasya Tüneli’ni kullanarak yakalar arası yolculuk edenler ayda 229 TL benzin tasarrufu yapabilir. Hesaplamalar bu rakamın mazot kullananlarda 124 TL olduğunu gösteriyor.

Yaşanacak maddi tasarrufun yanı sıra en az 62 saatin de trafikte geçmesinden kurtulabilecek olan sürücüler bir yıl boyunca 52 milyon saat avantaj sağlayacak.

Avrasya Tünelinin avantajları saymakla bitmiyor. Avrupa Yakası ile Anadolu Yakasını deniz altından birbirine bağlayan tüp geçit, 100 dakikalık mesafenin 15 dakikaya inmesini sağlıyor. Araç geçiş ücretlerinden elde edilecek olan gelirin kamu ile paylaşımı da sağlanacak. Bir yıl için beklenen gelirin 180 milyon TL olması planlanıyor.

Yapılan hesaplamalara göre 160 milyon liralık yani 38 milyon litrelik yakıt tasarrufu da sağlanacak. Cumartesi ve Pazar günlerini tatil olarak geçirenler, tüneli 22 gün boyunca kullanacak. Bu kişilerin Avrasya Tünelini kullanması halinde elde edecekleri maliyet ve zaman avantajının hiçbir şeyle ölçülemeyeceği de aşikâr. Geçiş ücretleri açısından daha yüksek olan tünel, özellikle trafik yoğunluğunda yaşanacak stres düşünüldüğünde dikkate değer bulunmuyor. Zira belli günlerde yaka değiştirmenin sürücülere maliyeti 2 saatin üzerinde olabiliyor.

Tünel İle Dev Ekonomi Yaratılacak

Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden elde edilen gelir 268 milyon TL civarında oluyor. İki köprüden geçen araç sayısıysa 124 milyon. Avrasya Tünelinden 25 milyon araç geçişi daha yakalansa elde edilecek rakam 180 milyon TL olacak. Açılışından itibaren yoğun bir ilgiyle karşılaşan tünel ilk etapta 07.00-21.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tünelin açıldığı ilk gün Asya’dan Avrupa’ya 10 bin araç geçerken, Avrupa’dan Asya’ya ise 13 bin araç geçiş yaptı.

Yoğun trafiğin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından biliniyor. İnsan sağlığı üzerindeki etkilerin dışında çevre bilinci üzerinde de olumsuz etki yaratan trafik sorunu hayata geçirilen yeni çalışmalar eşliğinde daha sağlıklı, mutlu ve kazançlı bir toplum yaratılmasını hedefliyor. Tünelin açılmasıyla beraber süreç emlak fiyatlarının artmasına da neden oldu. Bölgede yaşanan gelişme uzun süre devam edeceğe benziyor. Kazlıçeşme ve Göztepe arasını 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli yakın zamanda içinde daha fazla tercih edilmeye başlanacak.

Bir Cevap Yazın