Benzin Fiyatlarındaki Yükselme LPG Talebinin Artmasında Etkili Oldu

0
26 views

Motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan artış, LPG kullanımının artmasına neden oldu. Benzinli araçlara göre en az %50 tasarruf sağlayan LPG’li araç sayısının kısa vadede artması bekleniyor.

LPG’li araca yönelenlerin sayısında son dönemde artış olduğunu belirten yetkililer, benzin ve motorin fiyatlarında yaşanan artışın devam etmesini bekliyor. Özellikle son iki ayda etkili olan zamlar, araç sahiplerinin daha ekonomik olan LPG’ye yönelmesine neden oluyor. TÜİK kayıtlarına göre 2016 yılı Ekim ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı olan toplam 11 milyon aracın

  • %39,4’ü LPG’li,
  • %33,3’ü Dizel ve
  • %26,9’u ise benzinli.

Son gelen zamlar ile birlikte LPG oranının ciddi şekilde artması bekleniyor. Bir dönem dizel araçlarda yaşanan avantajın daha fazlasını sunan LPG, vatandaşların haklı olarak araçlarını otogaza çevirmelerine neden oluyor.

1.6 motorlu bir otomobil 100 kilometrede 30 liralık benzin harcarken, aynı otomobil dizel ise o zaman maliyet 26 liraya düşüyor. LPG’li bir araçta ise rakam sadece 20 lira civarında. Başta taksicilerin dönüşüm yaşamasının ardından lüks araçlarda otogaz kullanımının artması da dikkat çeken bir durum.

Benzinli Motorun LPG’ye Çevrilmesinin Maliyeti Nedir?

Benzinli bir motorun LPG’liye çevrilmesi için harcanan maliyet araç tipine göre 500 ile 2 bin 500 Türk Lirası arasında değişiyor. İşlemin en fazla 1 gün alması ise kullanıcıların hafta sonları işlemin yapıldığı merkezlerde yığılmasına neden oluyor. Yaşanan benzin zammının sürücüleri bıktırması sebebiyle LPG dönüşümlerindeki artışın kısa vadede daha hızlı olması bekleniyor. Türkiye genelinde LPG dönüşümü yapan istasyonların sayısında da artış görülmesi ile birlikte sadece İstanbul’da her ay ortalama olarak 3 bin araca dönüşüm yapıldığının da altı çiziliyor.

LPG ile sağlanan tasarruf %50

LPG dönüşümü için güvenilir markaların tercih edilmesi çok önemli. Dönüşüm yaşamış olan araçların her 10 bin kilometrede veya 6 ayda bir düzenli olarak bakımının yapılması ise güvenlik için son derece önemli bir zorunluluk. LPG’li araçların sayısındaki artış ile beraber kapalı otopark kullanımı ve uygulamalarında da gerekli düzenlemelerin yapılması zorunluluk haline geldi.

Bir Cevap Yazın