Benzin Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler

0
136 views
Benzin Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler

Benzin tüketimi araç sahipleri için en önemli gider kalemidir. Araç kullanımı esnasında doğru teknikler kullanılarak benzin tüketimi azaltılabilir.

Benzin fiyatlarının 5 Türk Lirası sınırına yaklaşması, motorinin benzinden daha iyi bir alternatif olma özelliğini yitirmesi ve LPG’ye gelen zamlar tüketicilerin araçları ile yola çıkmasını zorlamaya başladı. Dikkatli ve kurallara uygun araç kullanımı ile %30’lara varan benzin tasarrufu uygulanabilir. Ucuz ancak kalitesiz ürün satan yakıt istasyonlarından uzak durmak alınacak önlemlerin ilk sırasında yer aşmaktadır. Benzin alımından sonra depo kapağının tam olarak kapandığında da emin olunarak yola çıkılması önerilmektedir.

  • Eski ve kirli filtreler motor verimliliği üzerinde olumsuz etki gösterecektir.

Araçların durdukları esnada da yakıt tüketimi yaptığı bilinmelidir.  Araba modeline göre değişen harcamalar ortalama olarak saatte 1,5 litreyi bulabilmektedir. Beklerken aracı durdurmak ve yola çıkmaya hazır olunduğunda yeniden çalıştırmak ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.

Tasarruf İçin Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı

  • Ani fren ve hızlı kalkışlar yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır.

Yavaş hızlanarak ve yumuşak vites geçişleri ile yakıt tasarrufu sağlanabilir. Agresif bir sürüş tekniği normal sürüşe oranla %20 daha fazla tüketim yapılmasını sağlar.

  • Benzin tasarrufu için motor devir sayısına da önem vermek gerekmektedir.

Yüksek vites ile düşük devir sabit hızla yol alırken en ideal benzin tüketiminin yapılmasını sağlayacaktır. Doğru devir kullanımı yapılarak tüketim %30’a kadar azaltılabilir.

  • Tasarrufun en kolay yönteminin hızı azaltmak olduğu bilinmelidir.

Yüksek hız kadar çok düşük hızda yol almak 100 kilometrede ilave 1 litre fazla benzin tüketilmesine neden olacaktır. Hızın 80-90 kilometrede tutulması benzin tasarrufu açısından önemlidir.

  • Aracın ağır olması fazla enerji harcamasına neden olacaktır.

Ekstra yükler yakıt tüketiminin %1 oranında artmasını sağlar. Araç içinden gereksiz eşyaların çıkartılması tüketim avantajı sağlayacaktır.

  • Yetersiz hava basıncı ile şişirilmiş lastikler, daha fazla enerji tüketilmesine neden olur.

Lastiklerin doğru bir şekilde şişirilmesi %5’e kadar yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

  • Araç bakımının düzenli olarak yapılması maksimum verimlilik gösterecektir.

Klima kullanımının motor için ekstra yük oluşturacağı ve %3’e kadar fazla yakıt kullanımına neden olacağı bilinmelidir.

Bir Cevap Yazın