Elektrikte Serbest Tüketici Olma Hakkı

0
93 views
Elektrikte Serbest Tüketici Olma Hakkı

Elektrikte serbest tüketici olma hakkının sağlanmasıyla birlikte tüketiciler de gerekli işlemleri yapmak için sıraya girdi. En fazla serbest tüketici İstanbul’da bulunurken Tunceli ise haktan en az yararlanan il oldu.

Elektrikte yaşanan güncel gelişme sonrasında İstanbul’da 655 bin 121 kişi serbest tüketici olmak için başvuruda bulundu. Listede İzmir 283 bin 217 kişiyle ikinci oldu. Serbest tüketici olma hakkından en az yararlanan il ise bin 222 kişilik taleple Tunceli’den geldi. Bayburt ve Bingöl’de de sayı oldukça düşük kaldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 2017 için serbest tüketici limitini düşürdü. 82 TL’nin üzerinde fatura gelen her abone bu kapsamda değerlendirmeye alınacak.

Serbest tüketici limitinin düşürülmesiyle elektrik faturası 82 TL’yi geçen aboneler hizmetlerini istedikleri şirket veya tedarikçi üzerinden alabilecek. Şu anda 2 milyon 733 bin olan serbest tüketici sayısının limitin düşmesinin ardından 8.4 milyona çıkması bekleniyor. İstanbul ve İzmir’in ardından gelen iller arasında Antalya, Ankara, Adana sayılabilir.

Daha Ucuz Elektrik İçin Siz de Başvurun!

Serbest tüketici olmak için başvuruda bulunan bir tüketici, yaşadığı il veya ilçede hizmet veren kurumlar arasından dilediğini seçebilecek. Daha uygun fiyatla enerji satın alınabilmesi piyasada oluşmayan rekabet şartlarının da hareketlenmesine neden oldu. Oluşan rekabet ortamı tüketiciye yaradı. %10’lara varan indirim oranları tüketicilerin hizmeti en ucuz alternatif üzerinden değerlendirmesine neden oluyor.

Perakende hizmet veren elektrik şirketleri uygun fiyat alternatifinin yanı sıra, sundukları promosyon teklifleriyle de dikkat çekmeye çalışıyor. Piyasanın önemli ölçüde rekabete açılması, elektrik hizmetlerinin ucuzlamasına neden oldu. Serbest tüketici hakkında yararlanmak isteyenlerin elektrik aboneliklerini kendi üstlerine alması gerekiyor. Serbest tüketici olduktan sonra da tedarikçi değiştirmek mümkün olmaktadır. Bu aşamada müşterilerin öncelikle sözleşme şartlarını yerine getirmesi gereklidir.

Eski tedarikçi ile sözleşme sürecinin bitmesiyle birlikte yapılacak başvurular esnasında herhangi bir elektrik kesintisi de yaşanmaz. Tedarikçi ile sözleşmenin bitmesi halindeyse eğer sözleşme uzatılmamışsa bölgedeki görevli şirketin hizmet devre girer. Tarife üzerindeki değişiklikler abonelere e-posta, SMS veya fatura altı bilgilendirme yöntemleriyle ulaştırılır.

Bir Cevap Yazın