Motorine Atık Yağ Eklenemeyecek!

0
193 views
Motorine Atık Yağ Eklenemeyecek!

Motorine eklenmesi düşünülen atık yağ harmanı uygulamasına bakanlık itiraz etti. Motorine binde 2 oranında bitkisel yağın katılması öngören uygulama rafa kalktı.

2015 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından hazırlanan taslak ile motorine binde 1 oranında bitkisel atık yağ eklenmesi gündeme alınmıştı. Bu çalışma üzerinde TÜPRAŞ ve dağıtım şirketleri henüz hazır olmadıklarını yetkililere bildirdiler. Bu süreç içerisinde taslaktaki oran binde 2 olarak revize edildi.

Türkiye’de üretilen 1.5 milyon ton bitkisel yağın, 350 bin tonu atık oluyor. Toplanabilecek olan 80 bin ton atık yağ ile biyodizel elde edilmesi planlanıyor. Ancak biyodizel ve bitkisel yağ atıklarının boru çeperlerinde oluşturduğu kalıntının farklı tanklarda harmanlanarak kullanılır hale getirilmesi gerekiyor. Buna uygun işlemlerin geliştirilmesi için 2017’ye kadar süre isteyen firmalar çalışmalarla atık yağların neden olduğu su ve çevre kirliliğinin de önüne geçilmesini planlıyor. Muhalefet ile iktidarın da uzlaşmasını sağlayan formülle 700 bin tonluk tasarruf sağlanabilir. Avrupa Birliği ülkelerinde motorine atık yağ karıştırma olanıysa %5,75. Atık yağdan elde edilecek kullanım ile ithalatta da tasarruf sağlanacak.

Benzin Türlerine Yağ Eklenmesi

Benzin türlerine 2013 yılında çıkan yasa ile %3 oranında katkı yağ ekleniyor. Sağlık açısından da ciddi zararları olan kullanılmış yağ atıklarının atılması halinde de çevre ve su üzerinde ciddi sorunlar oluşturması mümkün. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen itiraz nedeniyle uygulama şu an için rafa kalkmış gibi görünüyor. Bakanlığın itirazının içeriğiyse yemeklik yağın büyük bölümünün ithal olması ve bu ürüne mutfakta ihtiyaç duyulması. Kullanım alanının artmasıyla beraber ürüne zam gelme ihtimali de çok yüksek.

Geçen yıllarda binde 1 ile uygulamaya başlanması önerilirken bu sene uygulama taslağının raftan kaldırılması da ekonomi üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Benzinin litre fiyatı Venezuela’da 0,02 dolarken Libya’da 0,14 dolar. Rusya’da 1 litre benzin için vatandaşlar 0,48 dolar öderken Amerikalılar 0,59 dolar ödemek zorunda. Kanada’da litre fiyatı 0,79 dolarken bu rakam Güney Kore’de 1,16 dolar. Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkelerden biri olan Türkiye’de alınacak önlemler ile gerekli avantajın sağlanması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın