Mucize Bitkiler İle Benzine Dönüşüm

0
35 views
Mucize Bitkiler İle Benzine Dönüşüm

Akaryakıt ve yem sektöründe “tatlı sorgum” adlı bir bitkiyle mucizeler yaratıldığını muhtemelen çok az kişi duymuştur. Harran Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi bu konuda ortak bir çalışmaya imza attılar; tatlı sorgum bitkisinin farklı türlerinin Çukurova ve GAP bölgelerinde ekimini sağlayarak, farklı türlerin hangi bölgelerde daha çok verim sağladığını bulmaya çalıştılar.

Bu çalışmalar sonucunda elde edilen bitkinin kamışa benzeyen sap kısmından öz suyu çıkardılar. Bu öz suyunu çeşitli işlemlerden geçirerek etanol ürettiler. Ardından da etanol ile biobenzin ürettiler. Çevreyi kirletmeyen ve oktanı yüksek bir yakıt olan biobenzinin hem direkt yakıt olarak kullanılabildiğini hem de benzine karıştırılarak kullanılabildiğini belirten yetkililer; bu bitkinin ülkemizde daha da yaygınlaşması için çalışmalara devam edeceklerini açıkladılar. Bir hektar alandan elde edilen yaklaşık 500 litre etanolün, tatlı sorgum adlı bu mucize bitkinin ekiminin devam etmesi için yeterli bir gelir yarattığını belirtiliyor.

Bölge İle Uyumlu ve Yüksek Verimli Yakıt İhtiyacı Alternatifi

Fosil türevli yakıtların tükeneceğinin belli olmasının ardından tüm dünyada enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusunda ciddi çalışmalar yapılıyor. Petrol, doğal gaz, kaya gazı, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi derken; her geçen gün yeni çalışmaların sonuçları ile karşı karşıya kalmaya başladık. Tüm enerji kaynaklarının yenilenebilir olması yönünde özellikle dünyanın gelişmiş ülkeleri ve üniversiteleri tarafından yapılan çalışmalar neticesinde enerji ile ilgili olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Geçmişte çöplerden, atık yağlardan, kaya gazından mucize olarak bahsederken bugünlerin geleceğini elbette bilemezdik. Farklı bitki türlerinin öz sularından elde edilebilen yanıcı sıvılar sayesinde, enerji konusunda fosil yakıtların hegemonyasından kurtulacağız gibi görünüyor.

Nükleer santrallerin tehlikelerinin anlaşılması, fosil yakıtların tükeneceğinin belli olması sonrası, enerji konusunda tüm dünyada bir endişeye yol açmıştı. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi bu olumsuz havayı biraz olsun dağıtsa da bir türlü istenen seviyede verim alınamaması moralleri bozmuştu. Bugün gelinen noktada atık yağlar, çöpler, bitkiler yoluyla da enerji üretiminin mümkün olduğunun ortaya çıkması ile daha olumlu bir hava oluştuğunu görebiliyoruz. Enerji alanında devam eden çalışmalar neticesinde hem yeni kaynaklara ulaşmanın hem de enerjiyi daha verimli kullanmanın mümkün olduğunu görmek gerçekten çok sevindirici.

Bir Cevap Yazın