Petrol Çeşitleri Nelerdir?

0
1.228 views
Petrol Çeşitleri Nelerdir?
Petrol Çeşitleri Nelerdir?

Parasını yatırım araçlarında ve özellikle de hisse senetlerinde değerlendiren kimseler için her türlü ekonomik enstrüman bilinmeli ve öğrenilmelidir. Aynı şekilde pek çok piyasaya doğrudan etki eden petrol fiyatları da bu kapsamda değerlendirilir. Günümüzde de neredeyse 150’den fazla çeşide sahip olan petrol türü vardır. Ancak finans piyasalar ve rafinerilerde en çok kullanılan petrol çeşitleri dikkat çeker ve işlem görür. Bunlar da Umman, Brent ve WTI’dır. Piyasaların söz konusu petrol çeşitlerine özellikle dikkat ettikleri ve fiyatların belirlenmesinde çeşitli unsurların etkili olmasından kaynaklı olarak sürekli bir takibin bu konuda hayat bulduğundan bahsetmek mümkündür. Sırasıyla bu petrol türleri incelenebilir…

 

Umman Petrolü

Umman Petrolü genel bir isim olmakla beraber, Orta Doğu ülkelerinden elde edilen ve bu coğrafyada çıkartılan petrole verilen bir isimdir. Oldukça yoğun kıvamlı ve ağır olan bu petrol çeşidi, yüksek sülfürlü yapısı ile de bilinir. Zaten tam da bundan dolayı tuzlu ev tatlı olarak ayrı ayrı değerlendirilen petroller arasında tuzlu kategorisine sokulur.

Finans gözlüğü ile bu petrole bakacak olursak, Umman Petrolü’nün Dubai borsasında işlem gördüğü söylenebilir. Günlük yaklaşık olarak 6 milyon varil petrol yatırımına konu olan söz konusu petrol türü, Dubai Mercantile Exchange yani DME borsasında işlem görmektedir. İki türlü olarak yatırım araçlarında değerlendirilen, ister günlük fiyat üzerinden ister uzun vadeli işlem sözleşmelerinden devreye alınabilen bu petrol yatırımı için en iyi araç ise şüphesiz ki Forex piyasasıdır.

 

Brent Petrol

Kuzey Denizi ve etrafından çıkartılan petrole verilen isim Brent Petrol’dür. Her ne kadar WTI petrolüne benzese de karakter olarak o petrol türünden ayrılır. Hafif ve tatlı bir yapısı vardır. Taşınması gemiler ile sağlanan petrol, bundan dolayı maliyet olarak düşük değerlere sahip olan bir gider tablosunu da kendi çerçevesinde barındırır. WTI’ya göre daha uygun maliyetli olmasından dolayı benzin ve dizel yakıt için bu petrol tercih edilir. Yatırım açısından da daha çok altın yatırımcılarının alternatifi olan Brent Petrol, fiyat olarak çok sert ve radikal değişimlere sahip değildir. Günümüzde bu petrol ICE olarak bilinen Intercontinental Commodity Exchange Borsası üzerinde değerlendirilir.

 

Western Texas Intermediate (WTI) Petrolü

Amerika sınırları içindeki Batı Texas Eyaleti’nden çıkartılan bu petrol türü, Umman Petrolü’ne kıyasla daha hafiftir ve tatlı petrol olarak değerlendirilir. Karadan çıkarıldığı için taşıma maliyetleri yüksektir. Amerika’nın petrol ihtiyacının yaklaşık %40’lık bölümünü bu petrol türü karşılarken, işlem gördüğü piyasa olarak NYMEX, yani New York Ticaret Borsası söylenebilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikLot Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Sonraki İçerikTicaret Borsası Nedir?
Altin.NET - Piyasa analizleri yaparak, siz değerli kullanıcılarımıza/ziyaretcilerimize bilgilendirme amaçlı notlar ve bilgiler paylaşmaktadır.

Bir Cevap Yazın