Petrol Üzerinde Kısa Metrajlı Satışlar Yapmak Mümkün

0
228 views
petrol üzerinde kısa metrajlı satışlar yapmak
petrol üzerinde kısa metrajlı satışlar yapmak

Geçen hafta piyasalarda beklenmeyen bir dalgalanma yaşandı ve fiyatlarda belirgin yükselişler yaşandı. Bu yükselişlerden birisini de en fazla yatırım talebi gören Petrol yaşadı. Piyasadan son derece bağımsız bir şekilde hareket göstererek petrol fiyatları beklenmeyen bir şekilde yükseldi.

Geçen hafta borsalarda; hisse senetlerinde büyük düşüler, Çin ekonomisinde yavaşlama, Dolar üzerinde değer kaybı yaşanırken petrol kuyularına yapılan yatırımlarda hızı bir yükseliş görüldü. Bu durumun nedeni İran’ın sene içerisinde beklediği kadar üretimi arttıramamasından kaynaklı olarak petrolün yükseldiğine yorumlanmakta, İran’ın petrol üretimini yeniden arttırması için oldukça kapsamlı bir şekilde teknolojisini yenilemesi gerekmekte ancak yenilemenin yakın bir tarihte yapılması mümkün görülmüyor.

İran’ın üretim durumu ele alındığı zaman petrol yükselişinin nedeni biraz da olsa açıklanabilir bir nitelik kazanıyor. Bir diğer yandan petrole bağlı olarak şekillenen paralel piyasalarında çeşitli değişimler içerisinde olduğunu gözlemlemek mümkün. Dolar için yeni haftanın gerileme ile başlaması, hisselerde yaşanan hızlı yükseliş ve buna ek olarak artan risk tabloları petrol yükselişinin nedenini daha net bir şekilde tanımlıyor.

Petrol açısından ele alındığında petrolün bir miktar daha yükseleceğini ön görmek mümkün fakat seans sonunda Dolar’ın da bir süre sonra gerileme sürecinin duracağı göz önünde bulundurulduğunda petrolde bir miktar da olsa satış baskının yaşanması mümkün. Petrol fiyatlarında yükseliş henüz devam ederken satış için girişimlerde bulunmak faydalı sonuçlar getirebilir.

Bir Cevap Yazın