Petrolde Yaşanan Düşüş Engellenemiyor

0
24 views
Petrolde Yaşanan Düşüş Engellenemiyor

Son dönemlerde yaşanan ciddi düşüş sonrasında petrolün litre fiyatı sudan ucun hale geldi. Dolardaki güçlenme ise küresel büyümeye ilişkin hedeflerin sapmasına neden olmayı sürdürüyor.

1 varil petrolün fiyatı 31,6 USD’ye geriledi. 159 litreden oluşan 1 varil petrole bakıldığında litre fiyatının 70 kuruş civarında olduğu hesaplanabilir. Sokakta satılan yarım litre pet suyun fiyatının 50 kuruş ile 1 TL arasında değiştiğine dikkat edecek olursan ham petrolün fiyatının sudan ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Çin’den Gelen Haberler Petrol Fiyatları Üzerinde Etkili Oluyor

30 Dolar sınırına gerileyen petrol varil fiyatları, küresel ekonomilerde yaşanan gerginlikler sebebiyle artış ritmini koruyamıyor. Piyasalarda ham petrol için çok daha düşük rakamların telaffuz edilir olması sorunun her geçen gün büyüyerek önemini koruyacağını düşündürüyor.

Küresel ekonomide yaşanan toparlanmanın istenen seviyelerde olmaması yatırım şirketlerinin 2017 ile ilgili petrol rakamlarını revize etmesine neden oldu. Bu durum satış fiyatlarına olumsuz olarak yansıdı. Aralık 2003’ten bu yana en düşük rakamları gören petrolde gelecek günlerde varil fiyatlarının 25 Dolar seviyelerine ineceği de piyasalarda konuşulan konular arasında yer alıyor.

  • Temmuz 2014 yılında petrolün varil fiyatının 106 Dolara gerilemesi ile birlikte ülkemizdeki benzin fiyatları da 5.13 TL olmuştu.
  • Ağustos 2014’te 101 Dolara gerileyen fiyatlar benzin fiyatlarının da 4.90 TL’ye gerilemesine neden oldu.
  • Ekim 2014’te piyasalarda 83 Dolardan alıcı bulan petrol fiyatlarının ülkemizdeki yansıması ise 4.72 TL olarak karşılık buldu.
  • Kasım 2014’te 72 Dolara gerileyen fiyatlar karşılığında 4.45 TL’lik fiyat ile Türkiye benzin piyasası da revizyona gitti.
  • Ocak 2015’te 45 Dolara gerileyen benzin fiyatları ülkemizde satılan benzinin de 4.14 TL olmasını sağladı.
  • Aralık 2015’te benzin fiyatının 36 Dolara gerilemesine rağmen satılan benzinin 4.28 TL olması tüm dünyada en pahalı benzin kullanan ülkeler sıralamasındaki yerimizi de güçlendirdi.

Yapılan çalışmalar geçen süre boyunca petrolde yaşanan dalgalanmanın %70 oranında değer kaybettiğini gösteriyor. Petrol fiyatlarının TL bazında düşüşünün %57 civarında olmasına rağmen bunun fiyatlara %16 civarında yansıması ise vatandaşın cebinindeki yangının en büyük göstergesi.

Bir Cevap Yazın