Bitcoin 2016 Değerlerinde Yüzde 107 Artış

0
69 views
Bitcoin 2016 Değerlerinde Yüzde 107 Artış

Sanal para birimi Bitcoin 2016 yılı Aralık içinde son 6 ayın en yüksek değerlerine ulaştı. Bitcoin değerlerinin bu kadar artmasının başlıca sebebinin meydana gelen jeopolitik risklerin alternatif varlıklara olan talebi daha çok arttırması olduğu belirtildi. Bitcoin değerleri Haziran ayından beri görülen en yüksek haftalık artışını Aralık ayında sağladı.

Sanal para birimi Bitcoin bu hafta içinde yüzde 15 değerinde arttı ve en son görülen değeri olarak Hong Kong’ta 900.40 dolar seviyesinden alıcı buldu. Bu değerler ile birlikte Bitcoin 2016 yılı içinde toplam olarak yüzde 107 oranında artış sağladı. Sanal para değerlerinin bu kadar yüksek artışı en son 2014 yılı Ocak ayı içinde sağladığı da belirtildi. Çin’de yer alan sanal para işlem platformu Huobi analistlerinden biri olan Le Xiaotian, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Le Xiaotian 2016 yılı içinde Avrupa’da meydana gelen terörist eylemlerinin sermaye piyasalarında dengeleri değiştirdiğini ve güvenli alanlara olan talebi büyük oranda arttırdığını dile getirdi. Altının Trump’ın ABD Başkanı olarak seçilmesinden sonra düşüşe geçtiğini belirten Xiaotian küresel boyutta olan bu karışıklığın para piyasasını Bitcoin’e yönlendirdiğini açıkladı.

Bitcoin Piyasa Değerinde Rekor Artış

Web tabanlı digital para birimi olan Bitcoin’in son 6 ayın ve son iki yılın en yüksek değerlerine ulaşması sonucu toplam piyasa değerinin 14 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Slovenya merkezli olarak kurulan ve  ilk Avrupa Bitcoin borsası olan Bitstamp’ın açıkladığı verilere göre; Bitcoin’in değeri şuan da 875 dolar üzerinden işlem görüyor. Sene başında 435 dolar üzerinden değer gören sanal para birimi Bitcoin’in; piyasa değerlerinin bu kadar artmasında Çin Yuanı’nın değer kaybetmesinin etkili olduğu düşünülüyor.

Bitcoin piyasaya değerlerine en yüksek talep bilindiği üzere Çin’den geliyor. Bitcoin dünyada bağımsız olarak hareket edebilen nadir ve anonim bir sanal para birimi olduğu için Çin tarafından çok tercih ediliyor. Bitcoin’in piyasa değerlerinin bu hızla yükselmeye devam edeceği uzman kişiler tarafından belirtilirken tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik belirsizliklerin de bunda etkili olacağı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın