Bitcoin Dosyası: Bitcoin Tarihindeki Önemli Vakalar 1

0
554 views
Bitcoin Tarihindeki Önemli Vakalar
Bitcoin Tarihindeki Önemli Vakalar

Bitcoin tarihindeki önemli vakalar özellikle değerinin katlanarak artması tecrübesiz yatırımcılar için çok çekici. Özal döneminden kalma “Bir koyup üç alacağız” mantığı ile alevlenen bünyeler rüzgarın nereden estiğini kestiremediği için bilmediği bir dövize yatırım yaparken (hele ki bu kadar spekülasyona açık bir dövizden bahsediyorsak) sütten ağzını yakmaya mahkumdur. Bununla beraber; BTC’nin tarihindeki dönüm noktalarına bakarsak, kendini doğru pozisyonlandıran bir kullanıcının sadece birkaç sene içerisinde elde edebileceği kâra birlikte şahit olabiliriz. (BTC Değeri USD üzerinden hesaplanmıştır, kısaltma olarak VBTC kullanılmıştır)

Ocak 2009 – Genesis Bloğu [VBTC: 0.00000$]

BTC’nin tarihindeki ilk bloğu oluşturuldu. Şu an ortada sadece dilimlenmeyi bekleyen bir pasta var.

 

Eylül 2009 – İlk Döviz İşlemi [VBTC: 0.00099$]

NewLibertyStandard 5.050 BTC’yi 5.02 USD’ye karşı sattı. Böylece BTC başına 0.1 centlik bir değer oluştu.

 

Mayıs 2010 – İlk Fiziki İşlem [VBTC: 0.00250$]

Laszlo Hanyecez evine 2 pizza getirecek ilk kişiye 10k BTC ödeyeceğini bir Bitcoin forumunda paylaşınca BTC ilk defa gerçek dünyada bir ürün karşılığında kullanıldı.

 

Şubat 2011 – 1 BTC = 1 USD [VBTC: 1.00$]

Başlangıcından bugüne giderek büyüyen BTC, an itibariyle dolara eşit.

 

Haziran 2011 – Sydney Morning Herald Bitcoin ve Silkroad Hakkında Makale Yayınlar[VBTC: 9.2100$]

Bilmeyenler için; Silkroad internetin indexlenmeyen (Aynı zamanda Deep Web olarak da bilinir) bölümünde olan, insanların birbirleriyle uyuşturucu, silah ve kanunsuz başka ürünlerin ticaretini yapabildiği bir web sitesidir. Sayfadaki işlemlerin BTC üzerinden yapılabilmesi kullanıcılara tam da bu tarz işleri yapabilmek için ihtiyaç duydukları inisiyatifi ve kolaylığı sağlamış bulundu. Elbette bu tarz işler için BTC’nin kullanılması spekülatif olan değerini sadece dört ayda dokuza katladı.

 

Kasım 2012 – Halving Günü[VBTC: 12.25$]

Sistemdeki BTC’ler ilk kez görücüye çıkıyor ve madenciliğe başlanıyor.

 

Mart 2013 – Kıbrıs Kurtarması[VBTC: 74.02$]

Kıbrıs ekonomisinin düzeltilebilmesi için Eurogrup, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankasının da katılımıyla birlikte 10 milyar EUR tutarının “Kurtarma Planı” çerçevesinde ülkeye giriş yapması gerektiği konusunda Nicos Anastasiades’in de etkisiyle mutabık kalındı. Elbette böyle büyük bir tutara ihtiyaç duyan bir ülkede finans ve bankacılık sisteminin çökmesi an meselesi olduğundan telaşlanan kapital sahipleri varlıklarını BTC’ye çevirmeye başladı.

Bir sonraki yazı çok önemli bir dönüm noktası ile başlayacağından tarihlere dikkat etmenizi rica edeceğim.

Bir Cevap Yazın