Bitcoin Dosyası: Bitcoin Tarihindeki Önemli Vakalar 2

0
329 views
Bitcoin Tarihindeki Önemli Vakalar
Bitcoin Tarihindeki Önemli Vakalar

Bir önceki yazının en son vakası Kıbrıs Kurtarması idi. Bitcoin tarihindeki önemli vakalar, 2013 yılının Mart ayındaydık ve 1 BTC ortalama 75 USD’ye denk geliyordu. (BTC Değeri USD üzerinden hesaplanmıştır, kısaltma olarak VBTC kullanılmıştır)

Nisan 2013 – MT Gox Felaketi [VBTC: 181.66$]

Kıbrıs üzerinden alınmaya çalışan BTC’lerin sistemde yarattığı yoğunluk sonucu Mt. Gox’un serverları kelimenin tam anlamıyla patladı ve işlem yapamaz hale geldi. İşlem yapmak zorlaştığından ve kriz kapıyı daha da sert çaldığından 1 ay içerisinde BTC değerini %100’ün üzerinde arttırdı.

 

Kasım 2013 – Amerikan Senatosu BTC’ye savaş açıyor [VBTC: 685.75$]

SilkRoad vakasından ötürü Senato BTC’ye karşı çok sert bir pozisyon alıyor. Bu da elbette hem BTC hem de USD piyasalarında fiyat dalgalanmalarını da yanında getiriyor.

 

Kasım 2013 – Çin Trafiğinden Ötürü VBTC Peak Yapıyor [VBTC: 1.135.25$]

Çin hükümeti BTC’yi açık kollarla karşılıyor. Bununla birlikte piyasada karşılaşılan yoğun işlem trafiği rakamı iyice yukarı çekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir nokta; Kasım’ın başında alınmış olan 1 BTC ortalama 200-300 USD iken, Kasım sonunda bu rakam 1.1k USD oluyor. BTC bu dönemde yatırımcısına neredeyse 5 katı kadar geri dönüş sağlıyor.

 

Nisan 2014 – Çin Hesapları Kapatılıyor [VBTC: 408.25$]

Devlet müdahalesi ile birlikte “yerli ve milli” bankaların öne çıkarılabilmesi için BTC hesaplarının kapatılması yönünde karar çıkartılıyor. Sadece 5 ay içerisinde BTC’nin değeri %50’nin üzerinde eriyor.

Küçük bir parantez açmak gerekirse: Devlet müdahalesinin nelere kadir olduğunu daha iyi gösterecek bir örnek olamazdı. Aynı örnek üzerinden gitmek gerekirse; Kasım başında 200 USD’ye aldığınız bir BTC Kasım sonunda 1.1k USD olmuşken yine sadece birkaç ay sonra 408 USD’ye düşüyor. Günün sonunda yine %100 kârdasınız, ancak bu volatiliteye kalp dayanmaz. Özellikle önemli olan nokta ise şu: Çin hükümetinin hamleleri sonucunda merkez bankası olmayan bir sistem önce son derece misafirperver bir edayla karşılanırken, son kertede adeta evden gitsin diye gözünün içine bakılan misafir konumuna gelen BTC Çin Merkez Bankası’nın elini güçlendirme konusunda bir araç olarak kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın