Bitcoin Dosyası: Bitcoin Zinciri nedir?

0
422 views
Bitcoin Zinciri Nedir?
Bitcoin Zinciri Nedir?

Şu ana kadar Bitcoin’in ne kadar kırılgan ve spekülasyona açık olduğu konusunu işlemiş bulunuyoruz. Buradan sonrası ise Bitcoin’in teknik kısımları ile ilgili olacak, ancak merak etmeyin…en basit bilgisayar kullanıcısının anlayacağı bir sadelikte aktaracağım konuyu. Bunun altını ne kadar çizsem az: Bitcoin bir ödeme aracıdır. Bunu kabul etmek zorundayız, ve kim ki size aksini söyler, bilin ki konu hakkında sizden daha az biliyor ve Bitcoin’in arkasında yatan teknolojiden korkuyordur.

 

Cüzdanınızdan bir banknot çıkartıp inceleyin, şunları göreceksiniz: Tuttuğunuz banknotun değerini (5-10-20TL), hangi kanuna istinaden çıkartıldığı (14 Ocak 1970 1211 Sayılı kanun), hangi kurum tarafından çıkartıldığını (TCMB) ve seri numarası. Her ne kadar elle tutulmasa da, bir Bitcoin (BTC) de bunlara sahiptir. İsminin kriptodöviz olmasının sebebi ise BTC’nin sürekli şifrelenerek & imzalanarak kullanıcıdan kullanıcıya iletilmesinden kaynaklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse; bakkaldan 1 paket sigara aldınız ve 20 TL verdiniz. Sizin verdiğiniz paradaki imza sırası; kullanıcı-bakkal olarak durmaktadır. Alacağınız para üstündeki imza ise şu şekilde olacaktır; üst komşunuz-bakkal-siz. Çünkü dün komşunuz aynı bakkaldan alışveriş yapmıştır. Daha sonra para üstünüz olan 10 lirayı manavda harcadığınızı varsayalım; imza sırası üst komşu-bakkal-siz-manav olarak güncellenecektir. BTC sisteminde kullanıcın cüzdanı ve bir anahtarı (imza) vardır. Böylece parayı son adresinden ilk adresine kadar takip edebilirsiniz, bu özellik şu an mevcut kullandığımız (elektronik olmayan) yöntemlerin hiçbirinde bulunmamaktadır.

 

Peki bu imzanın arkasında yatan mantık nedir? Neden paramızı imzalıyoruz?

Buradaki ana fikir şu: Sistemdeki her BTC bir önceki kullanıcı ve sonraki kullanıcı tarafından imzalanır ve bu uzun imzalar belirli bir noktadan sonra blokları oluşturur. BTC sistemindeki “veznedar”lar bu blokları inceler ve onaylar. Onaylanan bloklar, daha büyük blokları oluşturur. Böylece sistemin içerisinde onaylanmış ve tanınmış bir bloklar bütünü oluşmuş olur. Bu da BTC ekonomisini oluşturur. Ancak, sistemin en büyük risklerinden biri -%51 riski olarak da geçer- onaylanmamış ya da o kadar da dürüst olmayan bloklardır. Burada içeriklerinin çoğu aynı ancak son kullanıcıları farklı olan 2 bloğun çakışmasından söz ediyoruz. Bakkal örneğinden devam etmek gerekirse; manava 10 lira verdiniz, meyvalarınızı alıp çıkacakken manav sizi durdurdu ve verdiğiniz paranın geçersiz olduğunu söyledi. Çünkü imza sırasına bakıldığında aynı imza bloğunun (üst komşu-bakkal-siz-manav) sizden sonraki bloğunun aynı süre içerisinde başka bir imza ile (üst komşu-bakkal-siz-kasap) kullanıldığını gördünüz. Sanki bir kullanıcı sizin cüzdanınızdaki para ile kasapta alışveriş yapmış gibi bir algı oluştu bloklar arasında. Sonuç itibariyle cüzdanınızda sadece 10 lira ve sistemde 2 farklı 10 lira harcamasına rastlandığına göre…hangisi doğru?

 

Bu noktada zincirin ilk noktasından (üst komşu) son noktasına kadar (kasap ya da manav) tüm adımlar incelenir ve hangi taraf baskınsa (unutulmasın ki burada sadece 4 durak üzerinden geçiyoruz ancak normal bir BTC en az 50 farklı duraktan geçmektedir) oradaki imza sırası doğru kabul edilir ve diğer blok geçersiz sayılır. Buradaki baskınlık kuramı da %51 kuralını oluşturur.

 

Peki bir BTC nasıl oluşur? Serinin üçüncü yazısında bu konuyu işleyeceğiz.

Bir Cevap Yazın