Bitcoin Dosyası: Kripto döviz Nedir?

0
738 views
Kripto döviz Nedir?
Kripto döviz Nedir?

Kripto döviz; kulağa ilk olarak son derece gizli bir ajan filminden çıkma bir terim gibi gelse de aslında kripto dövizler çok uzun süredir hayatımızda. Her ne kadar birçok örneği olsa da, en fazla tanıdık gelecek olan kripto döviz ise elbette Bitcoin. Bitcoin ile ilgili en büyük problem ise, özellikle teknoloji ile çok içli dışlı değilseniz, anlamanın neredeyse imkansız olması. Bu sebeple, önümüzdeki birkaç hafta boyunca Bitcoin’i anlatılabilecek en basit şekilde anlatmaya ve Bitcoin ile yapabilecekleriniz hakkında örnekler paylaşmaya çalışacağım.

 

Kripto döviz – Bu isim nereden geliyor?

Günün sonunda en basit açıklama ile başlamak gerekirse; Bitcoin bir ödeme aracıdır. Tıpkı kredi kartınız, nakit, banka kartınız, çek, senet vb. gibi. Tek sorun, işlev açısından bu saydığım ödeme amaçlarından çok daha farklı bir yapısı mevcut. Bunu anlayabilmek için de finansın köklerindeki bir konsepte inmemiz gerekiyor; volatilite. Zamanda geriye gidip finansın ilk ürünlerinden olan Forward ve Opsiyonun ilk çıktığı noktaya, Çin’deki pirinç tarlalarına gidelim. Çiftçiler tarlalarına pirinçleri eker, hasata göre fiyat belirlenir ve satış gerçekleşir. Bu sistem zaman içerisinde karmaşıklaşarak içine opsiyon ve forwardı dahil eder. Alım gücünü elinde tutanlar satışçılar ile anlaşmalar yapar. Bu noktada bilmeyenler için küçük bir bilgi geçelim; forward da opsiyon da bir emtia üzerinde T zaman sonra gerçekleşecek olan alım/satım üzerine tarafların anlaştığı bir vadeli işlemdir. Forward ile opsiyonun tek farkı ise T+1. gün geldiği zaman koşullar ne olursa olsun forward işlemi gerçekleştirilir, opsiyon işlemi ise “kırdırılabilir” – işlemden vazgeçilip aradaki fark ödenebilir. Burada fiyatı belirleyen en önemli unsur ise yağmurdur. Yağmur çok yağarsa tarlaları su basar, eldeki pirinç kullanılmaz hale gelir ve çiftçi elden çıkartmak için fiyatı düşürür. Bunun yanında hiç yağmur yağmazsa eldeki nadir pirinç kıymete biner ve fiyatı artar. Alımı yapan taraf yağmurun getireceği fiyat hareketinden (volatilite) etkilenmemek için forward veya opsiyon işlemi yapar.

 

Peki bunun Bitcoin ile ne alakası var?

Bitcoin şu ana kadar görülmüş en volatil para birimlerinden biri. Hiçbir merkez bankasınca tanınmaması ve haliyle hiçbir merkez bankasına bağlı olmaması buradaki en büyük etken. Bugün standart bir Amerikan Doları direkt olarak altına bağlı olarak değer kazanıp/kaybederken Bitcoin sadece spekülasyon ile değerini bir gecede katlayıp, yine aynı gecenin birkaç saat sonrasında yine aynı hızla değerini kaybetmektedir.

 

İkinci bölümde Bitcoin’in teknik özellikleri üzerinden geçeceğiz. Bu yazı dizisini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikTasarruf Yatırım Farkı Önlenebilir Mi?
Sonraki İçerikForex Piyasasına Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Konsept Dışı, Sivri Köşe, Gitar Dergisi ve daha birçok dergide editörlük yapmıştır. İçinizdeki İrlandalılar’da yazmaya devam etmektedir. Birçok online kreatif projede metin yazarlığı ve senaristlik yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın